Skip to main content

W branży nowych technologii już od kilku lat obserwujemy rynek pracownika. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na najlepsze talenty jeszcze przez długi czas będzie przekraczać liczbę wykwalifikowanych pracowników. To sprawia zaś, że specjaliści IT są dziś wprost zasypywani ofertami pracy, a poszczególne firmy wciąż prześcigają się w swoich propozycjach, gwarantując ciekawe projekty czy korzystniejsze warunki zatrudnienia. Z tego powodu dziś skuteczna rekrutacja w IT wymaga strategicznego podejścia, znajomości specyfiki tego środowiska i dużej kreatywności. Jak wygląda spotkanie rekrutacyjne w tej branży? Jakie są kolejne etapy procesu rekrutacyjnego i o czym warto pamiętać, by skutecznie pozyskać pożądane talenty?

Poszukiwanie kandydatów 

O ile początkujący programiści poświęcają dużo energii na poszukiwanie upragnionej pracy, o tyle doświadczeni specjaliści IT zajmują tak mocną pozycję na rynku, że większość z nich zwykle nie bierze aktywnego udziału w prowadzonych procesach rekrutacyjnych. Znacznie częściej można spotkać się z sytuacją, że to firma samodzielnie poszukuje kandydatów do pracy na danym stanowisku, wykorzystując do tego branżowe portale czy serwisy społecznościowe. Taka forma komunikacji nie zawsze jednak okazuje się w pełni skuteczna. Właśnie dlatego jako wysoce opłacalne rozwiązanie jawi się współpraca z agencją rekrutacyjną, która ma wypracowane nowoczesne sposoby na pozyskiwanie talentów, posiada rozwiniętą siatkę kontaktów, a przy tym doskonale rozumie realia obowiązujące na wymagającym rynku IT. Dzięki wsparciu profesjonalistów poszczególni pracodawcy zyskują gwarancję utrzymania odpowiedniej dynamiki procesu rekrutacyjnego i szybkiego poszerzenia zespołu o pożądanych specjalistów, nie tracąc przy tym szansy na lukratywny projekt.

Weryfikacja oraz selekcja otrzymanych CV 

CV warto traktować jako swoistą wizytówkę, od której zależy to, czy dany kandydat zostanie włączony do procesu rekrutacyjnego. Podczas wstępnej selekcji nadesłanych aplikacji nikt – ani firma, ani reprezentujący ją specjalista HR – nie czyta życiorysu kandydata z przesadną wnikliwością. Szczegółowe zapoznanie się z historią dotychczasowego zatrudnienia i posiadanymi kompetencjami nastąpi na późniejszym etapie rekrutacji, dlatego czytelność, przejrzystość, a także konkretność CV okazują się bardzo ważne. Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia komercyjnego, możesz opisać projekty realizowane np. w trakcie studiów lub stworzyć profil na Githubie, prezentując portfolio prac wykonanych z Twojej własnej inicjatywy. To również będzie cenną informacją dla potencjalnego pracodawcy. 

Nie wiesz, jak stworzyć atrakcyjne CV, które pozwoli Ci się wyróżnić w procesie rekrutacyjnym? Sprawdź nasz poprzedni artykuł, w którym znajdziesz kilka pomocnych wskazówek na temat tego, jak napisać profesjonalne CV. Jeśli natomiast chcesz rozpocząć swoją karierę w branży IT i potrzebujesz bardziej kompleksowego doradztwa, napisz do nas –  jako doświadczona agencja rekrutacyjna pomożemy Ci zdobyć pożądaną pracę! 

Kontakt z kandydatami 

Po selekcji CV następuje pierwsza rozmowa z przedstawicielem działu HR. Na tym etapie rekruter zwykle weryfikuje doświadczenie komercyjne kandydata, dlatego mogą pojawić się pytania doprecyzowujące kwestie dotychczas zrealizowanych projektów, pełnionej roli w zespole czy dokładnego zakresu odpowiedzialności. Podczas rozmowy warto ustalić także, jaki tryb i metodykę pracy preferuje dana osoba, jakie narzędzia czy technologie wykorzystywał w swojej dotychczasowej pracy. Ważnym punktem spotkania jest ponadto zweryfikowanie znajomości języka angielskiego, którym specjaliści z branży IT operują na co dzień np. przy tworzeniu dokumentacji technicznej.

Podczas pierwszego kontaktu z kandydatami warto zadbać o odpowiednią atmosferę tego spotkania. Otwarta komunikacja, relacje partnerskie i transparentność w prezentowaniu oferty to rzeczy, które z pewnością doceni każdy kandydat do pracy, a które dla specjalistów KZ Inspire są już firmowym standardem.

Spotkanie rekrutacyjne 

Kolejnym etapem rekrutacji w IT jest spotkanie mające na celu weryfikację umiejętności technicznych kandydata i ocenę jego faktycznych kompetencji. Wówczas mogą pojawić się bardziej specjalistyczne pytania o konkretną technologię czy narzędzie, a także zadania praktyczne, polegające np. na napisaniu fragmentu kodu lub analizie uprzednio przygotowanego kodu. Często to właśnie to spotkanie jest decydujące, dlatego jako profesjonalna agencja rekrutacyjna podchodzimy do niego ze szczególną uwagą. Aby skutecznie pozyskiwać właściwe osoby o odpowiednich kompetencjach, wcześniej dokonujemy dokładnej analizy wymagań naszych Klientów, ich modelu biznesowego, usług, produktów, celów biznesowych czy kluczowych wartości.

Dodatkowe etapy rekrutacji 

Nowoczesne strategie pozyskiwania talentów w środowisku IT różnią się nieco w zależności od rodzaju czy poziomu stanowiska. Niekiedy proces rekrutacyjny jest bardziej rozbudowany, co dotyczy zwłaszcza wysokich pozycji managerskich. Coraz częściej podczas rekrutacji wykorzystuje się np. testy kompetencyjne, które pomagają jeszcze trafniej ocenić kwalifikacje i predyspozycje kandydatów. Równie istotne okazuje się sprawdzenie umiejętności miękkich poszczególnych osób i ich dopasowania osobowościowego do kultury organizacyjnej firmy.

Decyzja o wyborze kandydata

W naszej codziennej pracy kładziemy szczególny nacisk na rozwiniętą kulturę feedbacku. Z tego powodu firmy, które z nami współpracują, otrzymują na bieżąco informację o postępie prac rekrutacyjnych, a poszczególni kandydaci mogą liczyć na rzetelny i merytoryczny feedback niezależnie od wyniku rekrutacji. Wiemy bowiem, jak ważny jest dziś candidate experience, dlatego na każdym etapie rozmów stawiamy na otwartą komunikację i partnerskie relacje, dbając tym samym o pozytywny wizerunek organizacji, dla której działamy.

Kasia Zybała