Skip to main content

We współczesnym świecie skuteczna rekrutacja IT to temat, który dotyczy niemal każdej firmy – rosnący w szaleńczym tempie popyt na szeroko pojęte umiejętności programistyczne nie pozostawia wątpliwości, że żyjemy w świecie zdigitalizowanym. Ale po co rynkowi i firmom agencje rekrutacyjne IT? Przecież rekrutera można zatrudnić – ba, można zatrudnić cały zespół rekrutacyjny. To prawda, ale jednocześnie… właśnie tu jest pies pogrzebany, bo plany rozwoju firmy i przewidywania dotyczące rotacji ładnie wyglądają na papierze. A życie pisze swoje scenariusze.

Scenariusz 1 – dlaczego warto rozpocząć współpracę z agencją rekrutacyjną IT?

Powiedzmy, jeden z kluczowych dla twojej firmy inżynierów dostaje propozycję nie do odrzucenia od konkurencji. Dwoisz się i troisz nad kontrofertą, ale nic z tego – siatka płac, zasady korporacyjne, brak równie atrakcyjnych możliwości projektowych… Niezależnie od powodów, stajesz przed faktem, że twój Architekt za miesiąc opuszcza (wirtualne) mury twojej firmy. Potrzebujesz człowieka na już. I, niestety, wiesz, że dział rekrutacji twojej firmy i bez twojego projektu ma pełne ręce roboty. Kilkoro kolegów z Delivery skrzyknęło się i zakładają własny start-up, Dyrektor Finansowy przebywa na dłuższym L4, nie mówiąc o tym, że wasz najważniejszy klient właśnie poprosił o większą ilość inżynierów do projektu…  

To tylko jeden z możliwych scenariuszy – ile firm, tyle przypadków. Nowy prezes i nowa wizja wzrostu, oczywiście szybkiego. Nowy klient i lukratywny projekt, ale ławki brak i rąk do pracy też. Lawina wypowiedzeń, bo twoja konkurencja właśnie otworzyła biuro w Polsce. Przykłady można mnożyć bez końca.

Agencja rekrutacyjna IT w świetle modelu RPO

W takich momentach współpraca ze sprawdzoną agencją rekrutacyjną IT jest na wagę złota – dosłownie! Brak odpowiednich inżynierów na pokładzie oznacza wymierne finansowo straty dla firmy, każdego dnia. Model RPO wydaje się być w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem, bo oznacza, że w przypadku palącej potrzeby rekruter IT zjawia się w twojej firmie z marszu, nawet w ciągu kilku dni.

Rekruter, który rozpoczyna z firmą współpracę w ramach RPO, jest doświadczonym, wdrożonym w rynek specjalistą, który już od pierwszego dnia zaczyna angażować się w twoje projekty. Jak to możliwe? W agencji rekrutacyjnej IT KZ INSPIRE pracują wyspecjalizowani rekruterzy IT, co oznacza, że nie tylko nie wymagają oni żadnych szkoleń z zakresu rynku, narzędzi rekrutacyjnych i branży IT, ale także że to właśnie ów „wynajęty” rekruter może być dla twojej firmy konsultantem w tematach rekrutacji, stawek, dostępnych talentów i rynku IT w ogóle. Oczywiście, nawiązanie współpracy z KZ INSPIRE na zasadach success fee też jest możliwe i też ma swoje plusy (przede wszystkim, taka współpraca jest znacznie bardziej niezobowiązująca dla obu stron, więc sprawdzi się najlepiej przy standardowych poszukiwaniach). Ale tam, gdzie pomoc potrzebna jest natychmiast, model RPO, polegający na „wynajmowaniu przez firmę rekrutera” na określony czas, zdaje się być znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem.

Przyjrzyjmy się korzyściom, na jakie może liczyć firma decydująca się na współpracę z taką agencją rekrutacyjną IT jak KZ INSPIRE

  • Stałe comiesięczne koszty przy współpracy w modelu RPO. Wynajmując od agencji rekrutera IT w ramach modelu RPO z góry wiesz, ile zapłacisz, więc w łatwy sposób możesz taką współpracę zabudżetować. Przewidywalność to jedna z największych zalet tego modelu. Nie zaskoczy cię nagła faktura, czego nie gwarantuje model success fee, ponieważ jest on oparty na płatności za każdą zatrudnioną osobę. W przypadku RPO płacisz ustaloną miesięczną stawkę, niezależnie od ilości zatrudnionych przez rekrutera osób.
  • Pełne wsparcie we wszystkich prowadzonych rekrutacjach. Rekruter RPO na twoim pokładzie oznacza zaangażowanie w cały pipeline twoich projektów. Otrzymujesz wsparcie w pełnym wymiarze, niezależnie od ilości otwartych rekrutacji.
  • Szybki dostęp do rekrutera IT oraz kandydatów. Nasi rekruterzy mają olbrzymią siatkę kontaktów, dostęp do naszej wewnętrznej bazy kandydatów, a także mnóstwo zamkniętych rekrutacji na koncie. Oznacza to nie tylko możliwość szybkiego dotarcia do talentów, ale również już nawiązane relacje z najlepszymi kandydatami, czyli w praktyce… dostęp do wartościowych poleceń!
  • Jeden rekruter może prowadzić efektywnie 4 procesy rekrutacyjne. Jeśli rekruterzy w twojej firmie mają w pipieline kilkadziesiąt rekrutacji, nie łudź się – nie są w stanie nad nimi efektywnie pracować. Część z tych projektów leży odłogiem, i to wcale nie ze złej winy rekruterów, tylko z braku realnej możliwości zajęcia się nimi. Rekruter RPO odciąży twój zespół i ochroni twoich ludzi przed przeciążeniem i wypaleniem.
  • Gwarancja dostarczenia kandydatów. Pusty pipeline kandydatów? Z KZ INSPIRE nie ma takiej możliwości! Decydując się na współpracę z nami masz gwarancję, że pojawią się wartościowe CV.
  • Bardzo dobra znajomość specyfiki branży IT. Wyobraź sobie: naprawdę robimy tylko to, czyli zajmujemy się rekrutacją talentów w branży IT. Jak myślisz, jaka jest szansa, że nie znamy się na naszym fachu? 😉
CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała