Skip to main content

Rekrutacja w IT to wciąż duże wyzwanie dla firm poszukujących najlepszych talentów do rozwoju ich nowych, innowacyjnych projektów. Przed rekruterem IT, chcącym pozyskać doświadczonych specjalistów o konkretnych kompetencjach, stoi wyjątkowo wymagające zadanie, bo w wielu przypadkach to on musi zachęcić kandydatów do aplikowania na prezentowaną ofertę pracy. Jak wobec tego wypracować wartościową, partnerską współpracę między specjalistami IT i działami HR? Przede wszystkim należy wystrzegać się kilku powszechnych błędów popełnianych przez rekruterów podczas rekrutacji w branży IT, które niejednokrotnie mogą kosztować firmę nie tylko czas, ale również pieniądze. Sprawdź, czego powinien unikać skuteczny rekruter IT!

Nieprzygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Rekrutacja pracowników IT zasłużenie uchodzi w branży HR za jedną z najtrudniejszych do pomyślnego sfinalizowania, a sami specjaliści z tego obszaru należą do dość wymagających kandydatów, którzy wysoko cenią sobie konkretne, rzeczowe informacje. Podczas rozmowy rekrutacyjnej oczekują więc szczegółowego przedstawienia wymagań na danym stanowisku wraz z wszelkimi istotnymi aspektami dotyczącymi zespołu, metodyki pracy, a także pozostałych technikaliów związanych z projektem, do którego być może dołączą. 

Skuteczny rekruter IT musi więc znać wymagania, z jakimi wiąże się oferowane stanowisko, znać szczegóły dotyczące projektu, wiedzieć, czy jest to zupełnie nowa inicjatywa, czy może projekt dotyczy produktu już zaimplementowanego, który ma być rozwijany. Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej z obiecującym kandydatem, rekruter powinien również dokładnie ustalić zakres odpowiedzialności osoby na oferowanym stanowisku oraz jej rolę w przyszłym zespole projektowym – tak, by móc wyczerpująco odpowiedzieć na pojawiające się w trakcie rozmowy pytania. 

Nieznajomość branży IT 

Błędem rekruterów IT, który często zniechęca kandydatów, jest nieznajomość branży nowych technologii i brak rozeznania w realiach rynku, aktualnych trendach i obowiązujących stawkach. Specjaliści IT najwyżej cenią bowiem rekruterów, którzy są dobrze przygotowani do rozmowy, wiedzą, kogo szukają i umieją prowadzić merytoryczną, partnerską rozmowę. Jeśli tego nie potrafią, niejednokrotnie mogą zniechęcić wartościowego kandydata do nawiązania współpracy. Dlatego w KZ INSPIRE wciąż aktualizujemy naszą wiedzę, stale się doszkalając i pozostając na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi i trendami rządzącymi branżą IT. Dzięki temu możemy kierować oferty pracy do odpowiednich kandydatów i być dla nich pełnoprawnym partnerem do rozmowy. 

Niedokładne zapoznanie się z CV kandydata 

Rażącym błędem popełnianym przez rekruterów IT jest również niedostateczne zapoznanie się z CV kandydata i w rezultacie zadawanie podczas rozmowy rekrutacyjnej podstawowych, ogólnych pytań, na które odpowiedź znajduje się w ich aplikacji. To, co szczególnie irytuje specjalistów z branży IT, to także oferty pracy nieadekwatne do ich doświadczenia zawodowego. Praca w IT jest dość specyficzna, ponieważ opiera się na podejściu projektowym. Dlatego specjaliści z branży w swoich CV opisują dotychczasowe doświadczenie, wyszczególniając zrealizowane inicjatywy i wykorzystywane technologie. Błędem rekruterów, którego warto się wystrzegać, jest proponowanie kandydatom stanowisk niedostosowanych do ich kompetencji czy technologii, w jakich się specjalizują. Tu znów powraca zatem kwestia znajomości branży, którą powinien wykazać się skuteczny rekruter IT.

Rekruter miał zadzwonić, a nie dzwoni, czyli brak feedbacku

Proces rekrutacji w IT często nie należy do najkrótszych, a brak informacji o jej statusie może być naprawdę frustrujący dla kandydatów. Dlatego rekruterzy powinni pamiętać o tym, że bieżąca komunikacja jest niezwykle ważna i ma znaczący wpływ na candidate experience, a sama rekrutacja już od momentu aplikacji stanowi istotny element budujący wizerunek pracodawcy wśród kandydatów. Duże znaczenie ma zwłaszcza feedback po odbytej rozmowie rekrutacyjnej, którego warto udzielać niezależnie od rezultatu rekrutacji. Specjaliści IT wysoko cenią sobie konstruktywną informację zwrotną i dobrze oceniają firmy, które dbają o to, by przekazać im merytoryczną ocenę tego, jakich umiejętności im zabrakło i w jaki sposób mogą się usprawnić, by móc w przyszłości wrócić do rozmów o współpracy. 

Feedback i pozostawienie kandydata z pozytywnym candidate experience to kwestie ważne również z perspektywy samego rekrutera IT, który dzięki temu może skutecznie budować wartościową sieć kontaktów do wykorzystania w przyszłych procesach rekrutacyjnych.

Uogólnienie kandydatów – niespersonalizowane maile

Masowe rozsyłanie takich samych wiadomości do wielu kandydatów to nieskuteczne praktyka i błąd rekruterów, który nadal można zaobserwować zwłaszcza na platformach takich jak LinkedIn. Warto jednak pamiętać, że specjaliści IT są zalewani podobnymi ofertami pracy niemal każdego dnia, a kolejna wiadomość „kopiuj-wklej” z propozycją współpracy z pewnością nie zyska ich uwagi. Dlatego chcąc przebić się ze swoją ofertą, lepiej stawiać na spersonalizowane wiadomości poprzedzone dokładną analizą profilu kandydata, niż korzystać z szybkich, ale utartych i często nieadekwatnych szablonów.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała