Skip to main content

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znak, że Twoje kompetencje i doświadczenie wzbudziły zainteresowanie potencjalnego pracodawcy, a on sam poważnie rozważa Twoją kandydaturę na dane stanowisko. Świetnie przygotowane CV i skuteczne przejście początkowych etapów procesu rekrutacji to jednak dopiero połowa sukcesu. Teraz musisz jeszcze zadbać o to, by wypaść jak najlepiej podczas spotkania o pracę tak, by skutecznie podtrzymać dobre wrażenie. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które mogą przekreślić szansę na współpracę? Czego nie mówić na rozmowie o pracę? Sprawdź porady doświadczonych rekruterów!

Obojętność – wykaż zainteresowanie

Wśród najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej wymienić można przede wszystkim brak odpowiedniego przygotowania do spotkania, a niekiedy nawet lekceważący stosunek kandydata do potencjalnego pracodawcy. Nawet jeśli poszukujesz pracy już od dłuższego czasu i to Twoja kolejna rozmowa z rzędu – nie daj odczuć rozmówcy swojego zmęczenia i obojętności, a nade wszystko nie pokazuj, że szukasz jakiegokolwiek zatrudnienia.

Nasza długoletnia praktyka zawodowa pokazuje, że zdecydowanie więcej osiągniesz, jeśli rzetelnie przygotujesz się do nadchodzącej rozmowy rekrutacyjnej, prezentując motywację do podjęcia pracy właśnie w tej firmie, do której aplikowałeś. Współcześni pracodawcy coraz wyżej cenią sobie zdecydowanych kandydatów, którzy są świadomi swojego wyboru i chcą pracować dla konkretnej marki. Dlatego przed spotkaniem zrób research i poznaj firmę, która zaprosiła Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że kandydat aplikował na tak wiele ofert pracy, że finalnie nie jest pewien, na którą z nich uzyskał odpowiedź – to ogromny błąd podczas rozmowy kwalifikacyjnej! Nie lekceważ potencjalnego pracodawcy, pokaż, że zależy Ci na oferowanym stanowisku. Jak okazać zaangażowanie? Najlepiej zadając pytania świadczące o dobrym przygotowaniu do rozmowy.

Pytania, które możesz zadać rekruterowi

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej pojawia się moment, w którym rekruter daje szansę kandydatowi na zadanie pytań. Warto już przed spotkaniem przygotować listę kilku kluczowych zagadnień, które można wówczas poruszyć. Umiejętność zadawania pytań jest bowiem niezwykle cenna, ponieważ pokazuje, że jesteś kompetentny, przygotowany do rozmowy i zmotywowany do podjęcia pracy. Jeśli w trakcie rozmowy nie nasuną Ci się żadne dodatkowe pytania, możesz wykorzystać poniższe przykłady: 

  • Jak wygląda codzienny zakres obowiązków na tym stanowisku?
  • Jak przebiega proces onboardingu w Państwa firmie?
  • Jakie są oczekiwania wobec nowego pracownika w trakcie okresu próbnego?
  • Jakie możliwości rozwoju oferuje firma dla osoby na tym stanowisku?

Czego nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej?

Proces rekrutacji, w tym szczególnie rozmowa kwalifikacyjna, polega w gruncie rzeczy na tym, by jak najlepiej zaprezentować się jako specjalista w danej dziedzinie i wartościowy kandydat na oferowane stanowisko. Aby uniknąć problematycznych sytuacji, warto postępować w imię zasady: minimum słów, maksimum treści. Na spotkaniu rekrutacyjnym nie rozgaduj się więc niepotrzebnie, a na zadawane pytania odpowiadaj w sposób konkretny, trzymając się głównego tematu. 

Życie prywatne zachowaj dla siebie

Czego nie mówić na rozmowie o pracę? Dużym błędem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przed którym szczególnie przestrzegamy jako agencja rekrutacyjna KZ INSPIRE, jest dzielenie się z rekruterem niepotrzebnymi szczegółami z życia prywatnego kandydata. Pokusa urządzania prywatnych wycieczek pojawia się zwłaszcza na etapie negocjowania wynagrodzenia – nie warto jednak argumentować swoich oczekiwań finansowych sytuacją prywatną (np. kredytem czy chwilowymi kłopotami finansowymi). Zdecydowanie lepiej powołać się w takich momentach na zdobyte doświadczenie zawodowe i kompetencje. 

Narzekanie na pracodawcę nie jest mile widziane

Jednym z ulubionych pytań rekruterów jest to dotyczące powodów, dla których dana osoba poszukuje nowej pracy. Wielu kandydatów popełnia wówczas błąd i zaczyna narzekać na poprzedniego pracodawcę, co zdradza niestety ich niezbyt profesjonalny stosunek do pracy. Jako doświadczeni rekruterzy zalecamy nie wspominać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej o problemach w poprzednim miejscu pracy, konfliktach ze współpracownikami czy byłym pracodawcą. W przypadku tego typu pytań lepiej skupić się na sobie, wskazując chociażby na chęć rozwoju i nowe możliwości zawodowe.

Nieodpowiedni ubiór komunikuje za Ciebie – jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

Pytanie o to, jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną, może wydać Ci się niezbyt poważne, jednak zapewniamy, że Twój strój świadczy o Twoim nastawieniu zarówno do potencjalnego pracodawcy, jak i do całego procesu rekrutacyjnego. Dlatego niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, postaw na schludny, elegancki ubiór. Jeśli możesz swoim nieodpowiednim strojem negatywnie wpłynąć na finał rozmowy, bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór stroju oficjalnego w stonowanych kolorach.

Telefon wycisz i odstaw na bok

Być może trudno w to uwierzyć, ale wciąż wśród najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej wymienia się rozbrzmiewające w najmniej stosownych momentach dzwonki telefonu. Gros kandydatów nadal zapomina o wyciszeniu telefonu na czas rozmowy, a niektórym zdarza się nawet odebrać połączenie w trakcie negocjowania możliwości zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą, co jest oczywiście niemile widziane przez właścicieli firm. Dlatego uszanuj swojego rozmówcę i pamiętaj o wyłączeniu swojego urządzenia na czas rozmowy kwalifikacyjnej, a jeśli już zdarzy Ci się o tym zapomnieć, po prostu nie odbieraj – grzecznie przeproś i wyłącz telefon, kontynuując rozmowę. 

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała