Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowa część każdej rekrutacji. Choć główna uwaga koncentruje się na kandydacie, warto pamiętać, że w trakcie tego spotkania ocenie podlega także rekruter. Jego zadaniem jest nie tylko zweryfikowanie kompetencji potencjalnego pracownika, ale również zachęcenie go do współpracy i zadbanie o pozytywny wizerunek firmy. Jak powinna wyglądać skuteczna rozmowa kwalifikacyjna z perspektywy rekrutera? Poznaj praktyczne wskazówki!
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Perspektywa rekrutera
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zależy od wielu czynników, np. branży, kultury organizacyjnej firmy czy specyfiki samego stanowiska. Aby odpowiednio się przygotować, warto więc w pierwszym kroku dokładnie zapoznać się z potrzebami i wymaganiami rekrutacyjnymi danej firmy.
Przygotuj miejsce do rozmowy
Upewnij się, że miejsce, w którym odbędzie się rozmowa, jest komfortowe i wolne od zakłóceń. Jeśli proces rekrutacji jest prowadzony zdalnie, zadbaj o stabilne połączenie z siecią, sprawdź, czy sprzęt działa bez zarzutu, a także zadbaj o profesjonalne tło. Miej również pod ręką wszelkie potrzebne materiały, np. CV kandydata.
Poznaj kandydata
Przed rozmową rekrutacyjną dokładnie przeanalizuj CV, portfolio czy profil na LinkedIn kandydata. Dzięki temu będziesz w stanie zadawać konkretne pytania dotyczące stanowiska.
Stwórz plan rozmowy
Przygotuj plan rozmowy, dzięki któremu unikniesz chaosu. Mając ustaloną strukturę rozmowy, łatwiej będzie Ci również porównać kandydatów.
Zostaw zapas czasu między spotkaniami
Do każdego spotkania dolicz 10-15 min. Dzięki temu zyskasz bufor czasowy na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. Krótka przerwa po rozmowie pozwoli Ci też na sporządzenie notatek i zebranie myśli, aby móc lepiej skoncentrować się na kolejnym spotkaniu.
Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna to punkt kulminacyjny każdej rekrutacji, od której zależy często jej ostateczny wynik. Warto więc odpowiednio się przygotować.
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej jako rekruter?
Warto weryfikować nie tylko kompetencje twarde i miękkie kandydata, ale również pytać o jego cele zawodowe, motywację do pracy czy pomysły na rozwój.
Błędy rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej – czego unikać?
Zdarza się, że – przez niedostateczne przygotowanie do rozmowy – rekruterzy zadają zbyt ogólnikowe pytania czy prowadzą spotkanie chaotycznie i bez planu, co może utrudnić ocenę kandydata.
Schemat rozmowy kwalifikacyjnej – przykład
Rozmowa może przebiegać nieco inaczej w zależności od charakteru stanowiska. Warto jednak mieć na uwadze kilka ogólnych zasad.
1. Powitanie i wprowadzenie
Na wstępie przedstaw siebie, swoją rolę oraz krótko opisz przebieg spotkania, a także przedstaw kolejne etapy rozmowy, aby kandydat wiedział, czego ma się spodziewać.
2. Wywiad z kandydatem
Zaplanuj konkretne pytania, które pozwolą Ci nie tylko zweryfikować informacje zawarte w CV, ale również poznać podejście kandydata do pracy.
3. Oferta firmy i specyfika pracy na stanowisku
Przedstaw kandydatowi dokładny opis obowiązków na danym stanowisku oraz kulturę pracy, aby mógł podjąć świadomą decyzję o zatrudnieniu.
4. Pytania ze strony kandydata
Daj kandydatowi przestrzeń do zadawania pytań. Bądź przygotowany na udzielenie wyczerpujących odpowiedzi.
5. Zakończenie rozmowy
Podsumuj rozmowę i wyjaśnij kolejne kroki w procesie rekrutacji. Poinformuj kandydata, kiedy może oczekiwać informacji zwrotnej.
O czym warto pamiętać po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej?
Ważnym etapem rekrutacji jest feedback dla kandydata, o który należy zadbać również w przypadku odmowy. Umiejętnie udzielona informacja zwrotna ma ogromne znaczenie dla wizerunku pracodawcy i pozytywnych doświadczeń kandydatów.