Skip to main content

Większość specjalistów i managerów pracujących w branży IT ma na koncie mniejsze lub większe doświadczenie z agencjami rekrutacyjnymi. Rzeczywiście, rynkowy deficyt deweloperów czy inżynierów ds. testów sprawia, że rekruterzy IT mają pełne ręce roboty, a już samo założenie i wypełnienie profilu na Linkedininie niemal gwarantuje kontakt z headhunterem. No właśnie, jak z punktu widzenia kandydata wygląda współpraca z agencją rekrutacyjną IT? Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z takiej współpracy, i… mitom, które narosły wokół tego tematu.

Prognozy dotyczące rynku IT sprawdzają się rok do roku – brakuje programistów, managerów, inżynierów testów, integratorów, architektów, Scrum Masterów… Jednym słowem, rekrutacja IT to temat palący. Kandydaci pracujący w tej branży są dosłownie zasypywani ofertami, w tym propozycjami pochodzącymi od agencji rekrutacyjnych, które bezpośrednio współpracują z firmami poszukującymi osób do zespołów. Czasami w głowie kandydata pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy warto wchodzić we współpracę z agencją? A może lepiej poszukać nowego projektu na własną rękę? Lub może korzystniej będzie odpowiadać wyłącznie na oferty wysyłane bezpośrednio przez firmy zatrudniające?

Na początek kilka faktów. Agencja rekrutacyjna IT to firma pośrednicząca między kandydatami a firmami zatrudniającymi. Pracują w niej wyspecjalizowani rekruterzy IT, którzy z racji współpracy z wieloma firmami, kandydatami i projektami mają sporą wiedzę rynkową. Właśnie dlatego w KZ INSPIRE nierzadko jesteśmy nie tylko stricte rekruterami, ale i doradcami, zarówno dla naszych klientów, jak i kandydatów. Z racji wąskiej specjalizacji, jako headhunterzy IT mamy szerokie (i, co ważne, bieżące) rozeznanie w stawkach, możliwościach projektowych i aktualnie poszukiwanych kompetencjach.

Co możesz mieć z tego Ty jako kandydat? Wiemy, że współpraca z rekruterem z agencji może być dla specjalisty bądź managera wartościowym doświadczeniem. Jednym kandydatom otworzy ona oczy na własną wartość i możliwości, innym da feedback o tym, czego ewentualnie brakuje im w wachlarzu kompetencji, a w niektórych przypadkach urealni oczekiwania.

Czego możesz oczekiwać po współpracy z agencją rekrutacyjną IT?

  • Profesjonalne CV. Celem agencji IT jest skuteczna rekrutacja, zatem możesz mieć pewność, że twoje CV zostanie poddane wnikliwej ocenie. Agencji, która Cię reprezentuje, po prostu zależy, żeby twoje Curriculum Vitae było na najwyższym poziomie. Jeśli nie wiesz, czy twoje CV pokazuje cię w najlepszym możliwym świetle, możesz zwrócić się po pomoc – w KZ INSPIRE oferujemy kandydatom usługę stworzenia profesjonalnego CV, które już na pierwszy rzut oka będzie pokazywać twoje kompetencje. To ważne, bo życiorys to de facto twoja wizytówka. Jednocześnie, jak pokazują badania, rekruterzy (nie tylko headhunterzy, ale również rekruterzy po stronie firmy zatrudniającej) poświęcają na ocenę zbieżności CV kandydata z profilem stanowiska zaledwie kilka sekund. 
  • Indywidualnie dobrana oferta dopasowana do profilu kandydata. Chcesz pracować w 100% zdalnie, preferujesz pracę po stronie back-endu, a może interesuje cię zaangażowanie się w sprawy architektury? Niezależnie od twoich preferencji, współpraca z agencją zapewni ci dostęp do wielu aktualnie toczących się projektów, z których rekruter IT będzie mógł dobrać do ciebie ten, który najlepiej pasuje do twojego profilu i preferencji.
  • Oszczędność czasu. Niema każdy, kto szukał nowej pracy na własną rękę, wie, że przygotowanie CV to dopiero pierwszy krok. Przeglądanie dziesiątek, a nawet setek ogłoszeń, przedzieranie się przez długie opisy ofert, w dodatku często w języku angielskim… Jeśli chodzi o ten etap szukania nowego projektu, współpraca z agencją IT to ogromna oszczędność czasu. Otrzymasz opisy wyselekcjonowanych ofert, rekruter IT odpowie na wszystkie twoje pytania, a często podpowie to i owo o kulturze organizacyjnej firmy, sposobie zarządzania czy planach rozwoju – takich informacji nie znajdziesz w żadnym ogłoszeniu.
  • Duży wybór firm. Agencje rekrutacyjne prowadzą projekty dla wielu klientów jednocześnie, co oznacza, że nawiązując współpracę z agencją zyskujesz dostęp do wielu firm. Headhunter ma bezpośredni kontakt z managerem zatrudniającym, więc jeśli podczas rozmów nasuną ci się pytania, możesz liczyć na szybkie uzyskanie informacji.

  • Stały kontakt z rekruterem. Jak pokazują badania rynku, piętą achillesową wielu procesów rekrutacyjnych jest brak informacji i feedbacku dla kandydata. Wiedz, że agencji rekrutacyjnej zależy na dobrej współpracy z tobą, bo nawet jeśli nie uda się wam osiągnąć sukcesu w jednym projekcie, za chwilę pojawi się inny, być może jeszcze dla ciebie ciekawszy. W KZ INSPIRE utrzymujemy z kandydatami stały kontakt – dlatego na bieżąco wiesz, co się dzieje w związku z twoją kandydaturą i czy zapadły już decyzje. Możesz też mieć pewność, że otrzymasz feedback.

Zalet współpracy z agencją jest więc dla kandydata wiele. No dobrze, a co z mitami?

Najpopularniejsze mity na temat współpracy z agencją rekrutacyjną IT

  • MIT: Agencja pobiera opłatę od kandydata. Tak jak wiele innych agencji rekrutacyjnych IT, w KZ INSPIRE nie pobieramy od kandydatów żadnej opłaty za zaangażowanie w proces rekrutacyjny, i to niezależnie od tego, czy rekrutacja zakończy się sukcesem i zatrudnieniem w danej firmie, czy też nie. My jako agencja rozliczamy się z firmą zatrudniającą – dlatego nie musisz się o to martwić.
  • Nie handlujemy danymi osobowymi i nie przekazujemy twoich danych do naszych klientów bez twojej zgody. Przekazując nam swoje CV, nie musisz niepokoić się o swoje dane osobowe. Nie przekażemy ich nikomu bez twojej wyraźnej zgody. Przede wszystkim jako profesjonalna agencja szanujemy twoją prywatność, a dodatkowo chronią cię zapisy RODO. Szanujemy ciebie i szanujemy prawo, dlatego możesz mieć pewność, że za każdym razem, kiedy będziemy chcieli przekazać twoje CV klientowi, zapytamy cię o to.
Beata Żyto - KZ Inspire
Beata Żyto