Skip to main content

Rekruter IT otrzymuje sporo różnych CV od kandydatów, które w pierwszej kolejności musi przejrzeć i zarekomendować do dalszych etapów rekrutacji. Często są to aplikacje od osób, które chcą zmienić swoją profesję i poszukują pierwszej pracy w branży IT.

Aby Twoja kandydatura została zauważona i przeszła pierwszy etap rekrutacji w IT, CV musi być napisane w przejrzysty sposób, być kompletne i zawierać istotne informacje dla rekrutera IT odnośnie wymagań podanych w ofercie na którą aplikujesz.

Co powinno zawierać Twoje CV?

 • Dane osobowe, dane kontaktowe, zdjęcie – niby oczywista oczywistość ale jednak często trafiają do KZ INSPIRE CV bez danych kontaktowych. Zdjęcie jest zawsze mile widziane i dasz się też przez to zapamiętać.
 • Wykształcenie – przedstawiamy dane w układzie odwróconej chronologii, podajmy czas trwania nauki, nazwę szkoły/uczelni, kierunek. Można wymienić tytuł pracy licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej jeżeli oczywiście ma to znaczenie dla naszej przyszłej pracy. 
 • Doświadczenie zawodowe – to jest tak zwana „wisienka na torcie” czyli najważniejszy element CV. Ważne aby opisać coś więcej poza nazwą firmy, nazwą zajmowanego stanowiska oraz okresem zatrudnienia. Tutaj kluczowe jest opisanie naszych obowiązków, jeżeli przedstawimy to jako wypunktowane elementy będą one czytelne zarówno dla rekrutera jak i potencjalnego pracodawcy. W tym punkice pamiętajmy również o odwróconej chronologii.
 • Znajomość języków obcych – wymień znane Ci języki obce ale nie zapomnij podać poziomu ich umiejętnościi. Dla przykładu:
  • język angielski – poziom C1, biegła znajomość języka w mowie i piśmie
  • język niemiecki – poziom B2, poziom umożliwiający swobodną komunikację
  • język hiszpański – poziom A2, umożliwiający czytanie dokumentacji technicznej, brak możliwości swobodnej rozmowy.
 • Szkolenia i kursy przestawiamy te, które są istotne dla przyszłego pracodawcy.
 • Zainteresowania – niby nic a jednak coś 🙂 nie pisz lakonicznie opisz to co lubisz robić, to na co chętnie poświęcasz czas i to czym sie intersujesz.
 • Klauzula o ochronie danych osobowych – jest koniczna aby rekruter mógł się z Tobą skontaktować oraz przekazać Twoje CV do przyszłego pracodawcy.

Pamiętaj aby każdorazowo dopasować CV pod kątem danej oferty.

Świetnie jeżeli oznaczysz CV od swojego Imienia i Nazwiska. Wyobraź sobie, że rekruter dostaje wszystkie aplikacje z nazwą CV.pdf a Twoje już na tym etapie jest unikatowe.

A jeszcze jedna wskazówka, w CV piszemy dane prawdziwe, nie naginamy rzeczywistości i nie kłamiemy. Jak to się mówi „kłamstwo ma krótkie nogi” rekruter IT lub przyszły pracodawca wcześniej czy później na pewno to odkryje.  Mam nadzieję, że nasz krótki poradnik jest dla Ciebie pomocny. Jeżeli jednak potrzebujesz naszego wsparcia lub też rady napisz do nas, chętnie pomożemy 🙂

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała