Skip to main content

Biorąc pod uwagę dynamikę branży IT, czas trwania rekrutacji okazuje się istotnym czynnikiem przesądzającym często o efektywności całego procesu rekrutacji. Odpowiednie zarządzanie kolejnymi etapami przekłada się na wyższą skuteczność rekrutacji oraz lepsze doświadczenia kandydatów. Czas w rekrutacji IT ma również znaczenie ze względu na ogromną konkurencję. Firmy, które przeciągają procesy rekrutacyjne, mogą stracić wartościowych kandydatów na rzecz atrakcyjnych ofert konkurencji.

Etapy procesu rekrutacyjnego a średni czas trwania rekrutacji

To, ile trwa rekrutacja, zależy w głównej mierze od liczby kroków składających się na cały proces. W przypadku branży IT poszukiwanie pracowników wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia wieloetapowego przedsięwzięcia, o czym pisaliśmy w artykule na temat etapów rekrutacji IT. Mając jednak na uwadze fakt, że firmy technologiczne poszukują zazwyczaj pracowników o bardzo specjalistycznych kompetencjach, zrozumiałym jest, że proces ten jest bardziej czasochłonny niż rekrutacje na stanowiska ogólne. Aby rekrutacja IT mogła być efektywna, wymaga więc umiejętnego planowania.

Średni czas trwania rekrutacji w dziedzinie IT może być zróżnicowany, ale istnieją pewne ogólne wytyczne. Oto przykładowe etapy rekrutacji i ich przewidywany czas:

  1. Przesiew CV: W zależności od liczby aplikacji i dostępnych rekruterów, ten etap może trwać od kilku dni do dwóch tygodni.

  2. Rozmowa telefoniczna: Zwykle trwa od 30 minut do godziny.

  3. Testy techniczne: Czas zależy od rodzaju testów. Może to być od kilku godzin do kilku dni.

  4. Rozmowa techniczna: Zazwyczaj trwa około godziny.

  5. Assessment center lub zadania praktyczne: Czas może wynosić od jednego dnia do kilku dni.

  6. Rozmowa z kierownictwem: Zwykle trwa około godziny.

  7. Ostateczna decyzja: Po ostatniej rundzie rozmów, firma potrzebuje czasu na podjęcie decyzji. To może trwać od kilku dni do dwóch tygodni.

Ile Trwa Rekrutacja w IT? Kluczowe Czynniki

W obliczu rosnącego deficytu programistów na rynku, czas trwania procesu rekrutacji w dziedzinie IT uległ wydłużeniu. Efektywność tego procesu zależy nie tylko od wielkości firmy, ale także od jej struktury organizacyjnej i wewnętrznych procedur. Co jeszcze wpływa na to, ile czasu trwa rekrutacja do pracy w IT?

1. Liczba Kandydatów

Problem przedłużającej się rekrutacji IT może wynikać zarówno z braku odpowiednich CV (szczególnie w małych firmach bez wyrobionej renomy), jak i z nadmiaru nadesłanych aplikacji. W momencie, gdy firma decyduje się na samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacji, może napotkać trudności związane z weryfikacją dużej liczby CV. Opóźnienia na tym początkowym etapie mogą skutecznie wydłużyć cały proces.

2. Dyspozycyjność Kandydata i Rekrutera

Firmy często mają wyznaczone ramy czasowe dla poszczególnych etapów procesu rekrutacyjnego. Niemniej jednak rekruterzy muszą uwzględniać nie tylko ustalone terminy, ale także dostępność zarówno własną, jak i kandydatów. Dodatkowo, nieprzewidywalne zdarzenia (np. choroba lub nieplanowany wyjazd służbowy) mogą wpłynąć na harmonogram.

3. Specyfika Stanowiska

Czas trwania rekrutacji w dziedzinie IT może różnić się w zależności od wymagań stanowiska. Procesy rekrutacyjne dla programistów ubiegających się o najwyższe, strategiczne pozycje w firmie mogą być bardziej czasochłonne. Decyzje dotyczące tych kluczowych stanowisk wymagają dokładniejszej analizy i mogą trwać dłużej.

4. Wewnętrzna Organizacja Procesu Rekrutacji

Niewłaściwie zorganizowany proces rekrutacji wewnętrznej może również prowadzić do wydłużenia czasu trwania. Firmy powinny dbać o efektywne procedury, aby uniknąć zbędnych opóźnień.

  • przesadnie rozbudowanym procesem decyzyjnym (termin podjęcia ostatecznej decyzji zależy często od zarządu, hiring managerów i działu HR);
  • zaburzonym przepływem informacji w firmie; 
  • nieoczekiwaną zmianą profilu kandydata;
  • zbyt małą liczbą rekruterów w stosunku do aktualnych potrzeb rekrutacyjnych firmy.

Cisza po Rozmowie Rekrutacyjnej: Co Robić?

Transparentne komunikowanie etapów rekrutacji i czasu jej trwania staje się coraz bardziej standardem w firmach. Niemniej jednak zdarzają się organizacje, które mają w tej kwestii pewne zaniedbania. W efekcie wiele osób nadal boryka się z problemem braku odzewu ze strony potencjalnego pracodawcy po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej. Długotrwała cisza po takiej rozmowie może być wyzwaniem dla kandydatów, którzy są zmotywowani do pracy w danej firmie. Jeśli rekruter nie odpowiada, istnieją dwie możliwości: albo rozmowy kwalifikacyjne z innymi kandydatami wciąż trwają, albo pracodawca faktycznie nie podjął wysiłku, aby przekazać negatywny wynik rekrutacji.

Po Jakim Czasie Dzwoni Rekruter?

Po otrzymaniu dokumentów aplikacyjnych agencja rekrutacyjna przeprowadza rozmowy telefoniczne z kandydatami i przedstawia ich zgłoszenia właściwej firmie. Pierwszy kontakt może nastąpić już kilka dni po przesłaniu CV, choć z reguły agencja oczekuje na zakończenie etapu przesyłania dokumentów przez zainteresowanych.

Jak Długo Czekać na Odpowiedź po Rozmowie Kwalifikacyjnej?

Po rozmowie rekrutacyjnej warto zapytać rekrutera o przewidywany czas oczekiwania na odpowiedź. Jeśli nie otrzymasz informacji, zazwyczaj warto dać firmie około 1-2 tygodni na podjęcie decyzji. Jeśli ten okres minie, możesz skontaktować się z rekruterem, aby zapytać o status procesu rekrutacyjnego.

Podsumowując, zrozumienie tych kluczowych czynników pozwoli zarówno kandydatom, jak i firmom lepiej oszacować czas trwania procesu rekrutacyjnego w dziedzinie IT.

Jak zapytać o wynik rekrutacji, jeśli rekruter się nie kontaktuje?

Kandydat powinien otrzymać feedback po odbytej rozmowie rekrutacyjnej, nawet jeśli jej wynik jest negatywny. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sytuacji braku odzewu ze strony rekrutera kandydat sam dopytał o ostateczną decyzję firmy. Warto przy tym pamiętać, aby kontaktować się bezpośrednio z rekruterem, korzystając wyłącznie ze służbowych adresów mejlowych lub numerów telefonu.

W jaki sposób skrócić czas trwania rekrutacji? Oddaj to zadanie specjalistom!

Wyzwania związane z rekrutacją bez odpowiedniego przygotowania nierzadko przerastają możliwości wewnętrzne firm, skutecznie hamując ich rozwój. Efektywna rekrutacja przeprowadzona w optymalnym dla obu stron czasie wymaga bowiem doświadczenia i znajomości dobrych praktyk. Dlatego warto oddać to zadanie w ręce profesjonalistów. W agencji rekrutacyjnej IT KZ INSPIRE wiemy, że długa rekrutacja może zaszkodzić firmie – znamy sposoby na to, by skutecznie utrzymać zaangażowanie kandydatów w kilkuetapowym procesie i z sukcesem pozyskiwać najlepsze talenty.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała