Skip to main content

Rekrutacja pracowników w IT oraz związane z nią wyzwania wprost zrewolucjonizowały sposoby pozyskiwania talentów przez rozmaite działy HR. Szczególne potrzeby tej branży i liczne trudności, jakich coraz powszechniej przysparzają procesy rekrutacyjne zarówno w małych, jak i większych firmach technologicznych o stabilnej pozycji rynkowej, wymagają od rekruterów wykorzystywania niestandardowych narzędzi rekrutacyjnych. Jakie techniki i strategie należy rozumieć jako nowoczesne metody rekrutacji? Czy możliwa jest dziś jeszcze skuteczna rekrutacja w IT bez ich wykorzystania? Sprawdź!

Nowoczesne metody rekrutacji – co to tak naprawdę jest?

Rosnący popyt na doświadczonych programistów sprawia, że skuteczna rekrutacja IT wymaga innowacyjnego podejścia i otworzenia się na niestandardowe narzędzia rekrutacyjne. Okazuje się bowiem, że w sytuacji, gdy o jednego pracownika posiadającego konkretne kompetencje, zabiega jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście konkurencyjnych firm, znaczenie ma nie tylko wysokie wynagrodzenie czy atrakcyjne benefity pozapłacowe, ale często decydujący jest już sam sposób dotarcia do kandydatów. To, jak organizacja podchodzi do procesu rekrutacji, stanowi ponadto istotny element employer brandingu i może znacząco oddziaływać na ogólny wizerunek firmy. 

Biorąc pod uwagę utrzymujący się deficyt wykwalifikowanych developerów i ogromną konkurencję na rynku, standardowe metody rekrutacji w IT zwykle okazują się nieskuteczne. Dlatego w KZ INSPIRE odchodzimy od tradycyjnych, a przestarzałych i nieefektywnych już dziś technik rekrutacyjnych, stale poszukując nowych kanałów dotarcia do najlepszych talentów. Wypracowaliśmy własne narzędzia i strategie, dzięki którym jesteśmy w stanie wyróżnić współpracujące z nami firmy na tle konkurencji i skutecznie zdobyć zainteresowanie wartościowych kandydatów. Kluczem do sukcesu jest dla nas świetna znajomość branży IT i ciągłe pogłębianie wiedzy.

Rodzaje niestandardowych metod rekrutacji

Szybko zmieniające się potrzeby rynku IT wymuszają wdrażanie coraz nowocześniejszych rodzajów rekrutacji, a ogłoszenia o pracę publikowane na popularnych job boardach najczęściej już nie wystarczą. Czym więc zachęcić potencjalnych kandydatów do złożenia aplikacji? Poniżej przedstawiamy kilka nowoczesnych metod rekrutacji

Scouting

Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację IT? Wychodząc z biura! Scouting – bo o nim mowa – to bowiem nowoczesna metoda rekrutacji i selekcji pracowników, polegająca na poszukiwaniu kandydatów w ich naturalnym środowisku, miejscach, w których można ich często spotkać. Skuteczność tej metody rekrutacji tkwi przede wszystkim w tym, że potencjalny kandydat nie wie, że jest poddawany weryfikacji przez rekrutera, który obserwuje go niejako incognito, dzięki czemu nie odczuwa niepotrzebnej presji towarzyszącej klasycznej rozmowie rekrutacyjnej. Większej swobodzie sprzyja dodatkowo miejsce, które powinno być bardziej komfortowe niż biuro.

Zorganizowane wyjazdy

Wśród nowoczesnych metod rekrutacji pracowników IT popularność zyskują zorganizowane wyjazdy, których główną ideą jest wzbudzenie zainteresowania ofertą pracy poprzez dzielenie się wiedzą z potencjalnymi kandydatami. Tego typu wyjazdy są doskonałą okazją do rozwoju zawodowego, wymiany doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy i kontaktów, co przekłada się finalnie na możliwość zatrudnienia.

Kampanie i akcje wizerunkowe 

Wspominaliśmy już, jak ważne w kontekście skutecznej rekrutacji są dziś przemyślane działania employer brandingowe. Dlatego pracodawcy coraz częściej tworzą kampanie i akcje wizerunkowe mające na celu wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów, a także biorą udział w wydarzeniach branżowych, budując swoją rozpoznawalność.

Hackathony

Aby móc prowadzić skuteczne rekrutacje IT, warto poznać to środowisko od środka. Sprawdzoną metodą naboru jest więc uczestnictwo w hackathonach, czyli wydarzeniach skupiających pasjonatów nowych technologii, w tym specjalistów IT. Takie inicjatywy to świetna okazja do znalezienia prawdziwych talentów! Jednocześnie eventy tego typu realizują dwa cele: rekrutacyjny oraz rozwojowy dla obecnych pracowników.

Nowoczesne narzędzia rekrutacyjne

Rośnie również liczba cyfrowych narzędzi rekrutacyjnych takich jak aplikacje mobilne dedykowane stricte rekruterom. Takie rozwiązania pozwalają bowiem przyspieszyć proces rekrutacji, łącząc kandydatów z firmami poszukującymi konkretnych kompetencji

Dlaczego firmy decydują się na niestandardowe metody rekrutacji?

Programiści rzadko aktywnie poszukują pracy, dlatego firmy, które wykorzystują jedynie tradycyjne sposoby rekrutacji i metody naboru, publikując szablonowe oferty pracy z niewyróżniającymi się benefitami pracowniczymi, same odbierają sobie szansę na pozyskanie znakomitych specjalistów. Dlatego chcąc zoptymalizować czas i koszt procesów rekrutacyjnych w firmie, niezbędne są nowoczesne metody rekrutacji, a w wielu przypadkach również wsparcie profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT dysponującej innowacyjnymi narzędziami

Jak przygotować się do nowoczesnej rekrutacji?

Chcąc zdobyć zainteresowanie kandydatów konkurencyjną ofertą pracy, firmy wprost prześcigają się w sposobach na kreatywne przyciągnięcie uwagi pożądanych pracowników. Warto jednak pamiętać o tym, by przy tym wszystkim pozostać profesjonalistą, a w dążeniu do coraz bardziej pomysłowych metod rekrutacji, nie zatracić niepostrzeżenie merytoryki. Dzięki długoletniej praktyce zawodowej w KZ INSPIRE skutecznie łączymy innowacyjne podejście do rekrutacji IT z wysokimi standardami naszej pracy, wykorzystując nowoczesne techniki rekrutacyjne.

Kasia Zybała