Niezależnie od tego, czy myślisz o karierze w startupie, czy może szukasz dla siebie miejsca w dużej korporacji, możesz wybierać pomiędzy kilkoma stanowiskami w IT, które cieszą się popularnością, a nie wymagają umiejętności kodowania. Jednym z nich jest IT Project Manager. Praca w tym charakterze to kierunek, jaki coraz częściej obierają także osoby, które dotychczas wykonywały inny zawód, jednak teraz chcą się przebranżowić, wchodząc do świata nowych technologii. Na czym konkretnie polega praca IT PMa, czyli kierownika projektów IT? Kto sprawdzi się w tej roli i jak zostać Project Managerem w IT? Sprawdź!

IT Project Manager – opis stanowiska

Stanowisko kierownika projektu IT to bez wątpienia ścieżka kariery dla osób, którym nieobca jest multizadaniowość. Praca IT Project Managera polega bowiem zarówno na koordynowaniu pracy zespołów deweloperskich, jak i ciągłej trosce o skuteczną realizację wyznaczonych celów biznesowych firmy. PM współpracuje na co dzień z działem IT, klientem, a także zarządem i osobami decyzyjnymi w organizacji.

Podstawową rolą IT PMa jest efektywne zarządzanie zadaniami i branie odpowiedzialności za realizację każdego etapu projektu. Project Manager musi więc stale komunikować się z szeregiem osób, dbając o sprawny przepływ informacji i wysoką jakość wykonywanej pracy. Po jego stronie leży również skuteczne rozwiązywanie powstałych blokerów oraz delegowanie poszczególnych zadań w taki sposób, by praca zespołu przebiegała możliwie najefektywniej, dowożąc klientowi oczekiwaną wartość. Do głównych zadań IT PMa należy zatem:

  • nadzór nad projektem i monitorowanie jego postępów;
  • zarządzanie zasobami wewnętrznymi i zewnętrznymi;
  • planowanie budżetu;
  • prowadzenie dokumentacji projektowej;
  • bieżąca komunikacja z klientami i budowanie długofalowych relacji biznesowych;
  • doskonalenie procesów wewnętrznych;
  • priorytetyzowanie zadań i zapewnianie jakości przepływu pracy;
  • aktywne uczestnictwo w budowaniu strategii firmy;
  • nadzorowanie całego cyklu życia oprogramowania;
  • przygotowywanie harmonogramu działań i analizowanie związanych z nim ryzyk;
  • wprowadzanie narzędzi usprawniających pracę.

Jak zostać Project Managerem w IT?

Przygotowanie do roli IT PMa wymaga wiele czasu. W tym zawodzie nauka bowiem nigdy się nie kończy, a dobry Project Manager – tak jak cały zespół – powinien dążyć do ciągłego usprawniania się. Najczęściej objęcie stanowiska kierownika projektów ITpoprzedzone jest kilkuletnim stażem na stanowiskach specjalistycznych. Jest to optymalna ścieżka rozwoju, która pozwala lepiej poznać branżę, metodykę pracy i wewnętrzne workflow w danej organizacji. To również czas na doskonalenie kompetencji technicznych, dzięki którym IT Project Manager jest w stanie dużo łatwiej prowadzić późniejszą komunikację ze specjalistami.

Myśląc o karierze IT PMa, warto ponadto brać udział w branżowych szkoleniach prowadzonych przez praktyków, szukać merytorycznych treści i materiałów, stale pogłębiając wiedzę na temat zarządzania projektami. Po takim przygotowaniu można następnie starać się o uzyskanie certyfikatu właściwego dla tego stanowiska (np. PMP czy Scrum Master).

Project Manager IT –  wymagania

Choć IT PM nie zajmuje się pisaniem kodu, to jednak wiedza na temat przebiegu procesu wytwarzania oprogramowania jest tu wskazana. Project Manager musi bowiem rozumieć techniczną stronę projektu IT. Ogromne znaczenie mają też kompetencje miękkie. PM bierze odpowiedzialność za projekt i podejmuje istotne decyzje. Z jednej strony oddaje wiele zadań innym, z drugiej zaś – odpowiada za końcowy efekt, dlatego musi być w stanie szybko podejmować decyzje w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. Od PMa oczekuje się ponadto komunikatywności, umiejętności zarządzania zespołem i udzielania feedbacku, dobrej organizacji pracy pod presją czasu czy biegłej znajomości angielskiego i Agile.

Zarobki kierownika projektu IT w Polsce

Stanowisko IT PMa oferuje nie tylko sporo satysfakcji i możliwość rozwoju, ale też satysfakcjonujące zarobki. Ich wysokość zależy oczywiście od poziomu seniority i rodzaju umowy, ale nawet juniorzy mogą liczyć na kwoty rzędu 6-7 tys. zł. Seniorzy zaś z powodzeniem mogą zarabiać pięciocyfrowe kwoty oscylujące w granicach nawet 20 tys. zł.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała