Skip to main content

Chciałam sie z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego jak pozyskiwać klientów. Może też co poniektóre osoby zainspiruję do zmiany swojego warsztatu dotyczącego pracy nad nowymi tematami i wyszukiwaniem klientów. Poznajcie zatem moje metody pozyskiwania klientów.

Osoby, które mnie znają wiedzą doskonale, że jestem handlowcem z krwi i kości, który najbardziej lubi pracować z klientem. Do tej pory zawodowo pełniłam różne obowiązki począwszy od roli w call center, gdzie zajmowałam się sprzedażą telefoniczną, poprzez pracę jako Account Manager pozyskując nowych klientów, czy też jako Business Development Manager odpowiedzialny za rozwój nowych obszarów sprzedaży, aż po budowę zespołów handlowych i rozwój firmy. Jednak w każdej z tych ról najwięcej frajdy sprawiało mi pozyskiwanie klientów.

Dla mnie praca handlowca to trochę tak jak zabawa w detektywa, który szuka, tropi i znajduje. Znacie to uczucie?

Jak pozyskiwać klientów poza standardowymi kanałami sprzedaży?

Pozyskiwanie klientów to nieodłączny element prowadzenia każdego biznesu a zarazem niezmiernie ważny czynnik bez którego po prostu nie da się prowadzić działalności. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zaplanowanie odpowiednich i systematycznych działań sprzedażowych to kluczowy element wpływający na wynik finansowy firmy.

W sieci można znaleźć mnóstwo materiałów o metodach dotarcia do nowych klientów. Oczywiście z tych wskazówek warto skorzystać, ponieważ mogą być dla nas inspiracją na wypracowanie swojej własnej metody. Te które ja uważam za skuteczne i w moim przypadku „zadziałały” to:

  1. Proszenie o rekomendacje obecnych klientów
  2. Networking
  3. Poszerzanie sieci znajomych
  4. Udział w spotkanich branżowych
  5. Wysyłanie „zimnych” e-maili do potencjalnych klientów
  6. Wysyłanie ofert tradycyjną pocztą
  7. Media społecznościowe
  8. Monitoring sieci czyli co w trawie piszczy

Dlaczego warto zastanowić się nad własnymi sposobami na poszukiwanie nowych klientów?

Pytanie to zadaje sobie chyba każdy handlowiec, odpowiadający za realizację planu sprzedaży. Tak więc od czego zacząć, aby znaleźć tych wyjątkowych klientów? Metod i sposobów na pozyskiwanie klientów jest całe spektrum. Jednak warto wykorzystać i pomyśleć o tych niestandardowych, tak aby wyróżnić się i zbudować relacje z naszym klientem. Dlaczego ? Aby zostać zapamietanym, pokazać, że działamy inaczej niż nasza konkurencja, że potrafimy szybko i skutecznie działać -bo przecież czas to pieniądz!

Sprytny sposób na pozyskanie klientów? Myśl nieszablonowo

Zastanów się gdzie są Twoi klienci i jak możesz do nich dotrzeć. Każdy z nas ma jakieś hobby, spędza czas uprawiając sport, podróżując, oglądając film lub też poddaje swoje kubki smakowe rozkoszy jedzenia czy też pijąc świetne wino. Nic w tym odkrywczego, że tak samo jak i my nasi klienci w ten sposób spędzają wolny czas więc dlaczego tego nie wykorzystać? Takich miejsc jest więcej niż Ci się wydaje. Klientów spotkasz zarówno w klubach biznesowych, na konferencjach, spotkaniach branżowch jak i w klubach sportowcyh, na piknikach rodzinnych czy w sezonie zimowym na stoku narciarskim. Dlaczego tego nie wykorzytać i tam być i dać się poznać?

Moje metody pozyskiwania klientów – przykłady z życia wzięte

W swojej pracy pozyskałam kilku świetnych klientów, których teraz serdecznie pozdrawiam, na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Kontakt rozpoczął się od rozmów o muzyce, sposobie na spędzanie wolnego czasu i zupełnie przypadkiem pojawił się temat dotyczące wspólnych obszarów zawodowych. Czyż nie przypomina to nawiązywania każdej innej relacji?

Inny przykład to konkurs na zasadzie zgaduj, zgadula na portalu Linkedin. Mój klient zadał pytanie konkursowe a ja postanowiłam udzielić odpowiedzi, bo uwielbiam łamigłówki. W ten prosty (lub też naturalny) sposób powstała relacje biznesowa z klientem, z którym współpracuję do dziś realizując projekty rekrutacyjne.

Rozmowa rekrutacyjna o pracę to też w moim przypadku pozyskanie nowego klienta. Do współpracy pracodawca-pracownik nie doszło, jednak zyskałam świetnego znajomego a zarazem klienta, z którym efektywnie działam do dziś.

Najnowsze sposoby jakie wykorzystuję do pozyskania klientów to tzw. preteksty czyli nie jest to wprost wysłana oferta ale nawiązanie pierwszego kontaktu, pogratulowanie nowej pracy, awansu itp. Inna metoda to pisanie artykułów na naszym blogu firmowym oraz nagrywanie video i umieszczanie na kanale YouTube

Mogę przytoczyć jeszcze wiele przykładów na niestandardowe metody pozyskiwania klientów. Jednak moja złota zasada na pozyskiwanie klientów to miej oczy i uszy szeroko otwarte i niczego nie wykluczaj.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała