Skip to main content

Czy koniec obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oznacza również koniec z pracą zdalną w IT? W trakcie lockdownu wielu firmom udało się wypracować rozwiązania umożliwiające efektywne działanie pracowników z dowolnego miejsca. Od tego momentu branża znacząco zmieniła się – to, co kiedyś uznawane było za benefit, dziś jest standardem. Jakie wyzwania w związku z tym stoją przed firmami IT? Sprawdź, który tryb pracy stanowi najatrakcyjniejszą opcję dla programistów.

Uzasadnienie pracy zdalnej w IT – dlaczego się sprawdza?

Opuszczenie biur przez specjalistów IT wydawało się bardziej naturalne niż home office pracowników z innych branż. Wiele firm przetrwało pandemię dzięki rozwiązaniom stworzonym przez programistów. Usługi takie jak MS Teams czy Zoom stały się integralną częścią dnia osób, które dotychczas nie miały większej styczności z technologią. Dlaczego praca w IT utożsamiana jest z formą zdalną? Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi odpowiedź – powszechnie za atrybuty programisty uznaje się komputer i dostęp do internetu. Na uzasadnienie pracy zdalnej w IT istnieje wiele badań, które potwierdzają korzyści płynące z możliwości samodzielnego działania w trybie home office. Co mówią dane? Według raportu Owl Labs aż 62% osób zadeklarowało większą produktywność, kiedy przebywają poza biurem. Co to oznacza dla pracodawcy? Na pierwszym miejscu – potencjalny wzrost efektywności przy mniejszym obciążeniu finansowym.

Jak wygląda rzeczywistość pracy zdalnej w branży IT?

Czy rekrutacje na stacjonarne stanowiska niedługo odejdą do lamusa? Poprzez wpisanie w wyszukiwarkę „praca zdalna IT oferty” pojawi się mnóstwo wyników. Głos środowiska jest wyraźny – większość specjalistów IT preferuje home office lub model hybrydowy. Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów programiści mogą przebierać w ofertach pracy zdalnej. IT – jako branża – stwarza okazję do eksploracji sektora zagranicznego. Eksperci z udokumentowanymi sukcesami to pracownicy pożądani na całym świecie.Myślisz sobie: „Praca zdalna? IT? Bez doświadczenia? Czy to możliwe?” Nie da się ukryć – stawianie pierwszych kroków w branży jest trudne. W przeciwieństwie do rekrutacji na stanowiska mid lub senior, ofert skierowanych do juniorów pojawia się najmniej. W takich przypadkach możliwość pracy zdalnej okazuje się dla wielu osób jedyną szansą na rozwój zawodowy bez konieczności przeprowadzki do innego miasta.

Praca zdalna – standard w branży IT?

Brak trybu home office często wpływa na retencję pracowników. Programiści, którym zależy na elastyczności, nie będą długo zastanawiać się nad opuszczeniem firmy w poszukiwaniu lepszych warunków. Jeśli pracodawca nie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom specjalistów, konsekwencje mogą okazać się o wiele poważniejsze. Ucierpi nie tylko morale załogi – rotacja pracowników wygeneruje dodatkowe koszty. Pracę zdalną w branży IT trzeba postrzegać jak standard, którego nie wolno bagatelizować. 

Ze względu na to, że na rynek pracy od dłuższego czasu zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z (urodzeni w latach 1995-2012), firmy muszą być świadome, że zmiana modelu funkcjonowania okaże się nieunikniona. Dlaczego? Zoomers jako pracownik – jeszcze bardziej nawet niż millenials – ceni sobie możliwość wyboru elastycznej formy nowego zatrudnienia.

Dlaczego warto pracować w IT? – inne popularne benefity

W trybie zdalnym elastyczne formy pracy oferują niezależność, którą można wykorzystać do podróżowania. W ramach workation spory odsetek osób pracujących łączy się na spotkaniach z drugiego końca świata. Brak konieczności dojazdu do biura generuje korzyści dla pracodawców i specjalistów IT. Obie strony oszczędzają nie tylko czas, ale i pieniądze. Firma nie musi martwić się o koszt utrzymania stanowiska, a programista zmniejsza swoje wydatki na transport. 

Pozostałe benefity pracy zdalnej (IT) to m.in.:

  • redukcja stresu,
  • well-being pracownika,
  • dofinansowanie na urządzenie stanowiska.
CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała