Skip to main content

Stwierdzenie, że w branży nowych technologii pracują tylko programiści to spora nieścisłość i bardzo uproszczona wizja świata IT. Okazuje się bowiem, że za każdym backend, frontend czy fullstack developerem stoi rzesza innych specjalistów, którzy wspólnie dążą do realizacji projektu. W całym procesie pozostają oni nie mniej istotni niż programiści, mimo że nigdy nie napisali nawet linijki kodu. To z kolei dowód na to, że praca w IT bez programowania jest możliwa, a rynek ten otwiera szerokie możliwości również przed osobami, które mają niewiele wspólnego z samym kodowaniem. Jedną z ważnych ról w zespole projektowym niewymagającą umiejętności programowania jest właśnie UX/UI Designer. Na czym polega ta praca i jak zostać UX designerem? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Jak zostać UX Designerem?

Możliwości, jakie oferuje współczesny rynek IT, są istotną zachętą zarówno dla osób, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej, jak i dla tych myślących o przebranżowieniu się i poszukających pracy w IT bez programowania. Zawodem w branży IT, który nie wymaga umiejętności kodowania, a jednak stanowi ciekawy i perspektywistyczny kierunek rozwoju, okazuje się UX designer. Jego rolą w zespole jest projektowanie flow produktów cyfrowych. Osoba na tym stanowisku odpowiada za doświadczenia użytkowników, dbając o poprawę funkcjonalności i użyteczności tworzonego rozwiązania. Celem każdego UX designera jest bowiem dostarczenie produktu, który będzie atrakcyjny wizualnie, a przy tym użyteczny, w pełni funkcjonalny i zapewni pozytywne doświadczenia użytkownika.
Jak zostać UX designerem? Choć zadanie to może wydawać się sporym wyzwaniem, z pewnością jest ono wykonalne nawet dla osób, które nie dysponują umiejętnościami programistycznymi. Na początku warto przede wszystkim zapoznać się ze środowiskiem UX, np. dołączając do tematycznych grup w popularnych serwisach społecznościowych lub uczestnicząc w branżowych konferencjach czy webinarach. Jeśli przekonasz się, że to kierunek, w którym chcesz się rozwijać, wówczas warto poznać podstawowe narzędzia w pracy UX designera, czyli programy do projektowania i prototypowania (np. Figma, Sketch, Adobe XD czy Azure). Można nauczyć się ich samodzielnie, korzystając z tutoriali czy kursów online. Wartym rozważenia pomysłem mogą być również kierunkowe studia czy mentoring u boku praktyka.

Co powinno zawierać portfolio UI Designera?

Kiedy już zdobędziesz niezbędną wiedzę i zechcesz spróbować swoich sił na rynku pracy, warto przygotować swoje portfolio. W przypadku UX i UI Designera portfolio powinno zawierać nie tylko zrealizowane projekty, ale również opis przedstawiający sam proces projektowy. Chodzi tutaj m.in. o ukazanie sposobu, w jaki powstawały dane rozwiązania, problemów, które pojawiły się w trakcie pracy, czy nawet ostatecznie odrzuconych pomysłów. Osoby początkujące, które nie mają doświadczenia komercyjnego, mogą zaprezentować projekty wykonane do tzw. szuflady. Dla osób nowych w branży dobrym rozwiązaniem może być także dołączenie do projektu realizowanego pro bono, którego efekty również można przedstawić w portfolio. 

Ile zarabia UX Designer?

Atrakcyjne zarobki to jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej osób interesuje się branżą IT. Pojawia się zatem pytanie, ile zarabia UX designer oraz czy wykonując pracę w IT bez programowania, również można liczyć na wysokie wynagrodzenie? Przeglądając oferty pracy, nie ma wątpliwości, że jest to dochodowe stanowisko. Mediana wynagrodzeń w tym przypadku wynosi niemal 8 tys. zł/brutto, a wartość ta rośnie wraz z umiejętnościami. Doświadczeni specjaliści bez problemu zarobią więc pięciocyfrowe kwoty.

UX/UI Designer – zawód w branży IT bez kodowania

Stabilność zatrudnienia, wysokie zarobki i elastyczne warunki pracy – to zapewnia pracownikom rynek IT. Specjaliści w dziedzinie UX/UI Designer cenieni są obecnie na wagę złota. Jeśli jesteś osobą ambitną i zmotywowaną do rozwoju i szukasz pracy w IT bez programowania, koniecznie sprawdź nasze aktualne oferty pracy na stanowisku UX Designera!

Kasia Zybała