Skip to main content

Odnalazłeś w sobie pasje i predyspozycje do tego, aby zostać rekruterem? Świetnie! Gratulacje, za to, że znalazłeś się w tym miejscu. Teraz zastanawiasz się co dalej? Zazdrościsz i podziwiasz ekspertów w tej dziedzinie, a po głowie chodzi ci pytanie „Jak oni to robią”? Każdy kiedyś zaczynał, a aby zostać rekruterem, można obrać różne drogi.

Studia kierunkowe

Możesz zacząć od udania się na studia kierunkowe. Nawet jeśli czasy edukacji masz już dawno za sobą lub jesteś już po innych studiach, nie zniechęcaj się, na naukę nigdy nie jest za późno. Rozważ studia zaoczne czy studia podyplomowe, teraz dużo zajęć odbywa się również w trybie zdalnym. Prócz realizacji projektów i słuchania wykładów możesz poznać innych ludzi, którzy już jako praktycy podzielą się swoim doświadczeniem. Możesz zaangażować się w życie studenckie, zapisać się do koła naukowego, brać udział w organizowanych przez uczelnię szkoleniach czy innych przedsięwzięciach. W ramach studiów także czeka Cię realizacja praktyki zawodowej. Brzmi ciekawie, ale nie wiesz jaki kierunek wybrać? Najlepszym kierunkiem dla przyszłego rekrutera jest Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, które czasami pojawia się również pod angielską nazwą Human Resources w skrócie HR. Czy koniecznie musi być to? Nie, są jeszcze inne możliwości. Sprawdź specjalności w takich kategoriach jak.: Psychologia, Pedagogika, Marketing, Finanse czy Biznes.

Szkolenia, kursy, e-learningi, blogi i może coś jeszcze?

Sposobów, aby nabyć wiedzę i umiejętności jako rekruter pojawia się coraz więcej. Na terenie całej Polski możemy znaleźć wiele firm organizujących szkolenia-warsztaty stacjonarnie i online z tej tematyki. Szczególnie te drugie cieszą się sporym zainteresowaniem. W Internecie możemy znaleźć przeróżne miejsca i formy „baz wiedzy”.

KZ INSPIRE – blog, YouTube, szkolenia, praca

Pierwsza z nich, to oczywiście miejsce, w którym jesteś teraz. Mowa o firmowym blogu KZ INSPIRE. Tutaj możesz znaleźć artykuły ze świata rekrutacji, biznesu i przede wszystkim rekrutacji IT. Prócz tego posiadamy własny kanał na YT, gdzie regularnie pojawiają się video m.in. o tym czym się zajmujemy i jak pomagamy naszym klientom w rekrutacji IT. Przygotowujemy również szkolenia dla osób stawiających pierwsze kroki w tym obszarze. Teorię najlepiej zestawiać z praktyką, więc jeśli chcesz ją pogłębić i szukasz dla siebie roli IT Rekrutera zerknij na nasza zakładkę Oferty Pracy. Jeśli chcesz dołączyć do zespołu naszej agencji rekrutacyjnej IT lub zespołu naszego klienta aplikuj lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.

Obecnie na wirtualnym rynku szkoleniowym (zarówno w obszarze rekrutacji jak i rekrutacji IT) w sposób szczególny wyróżnia się kilka marek. Przedstawiciele ich w różny sposób dzielą się swoją wiedzą. Między innymi pisząc blogi, ebooki, książki, a także nagrywając podcasty. Organizują również cyklicznie webinary, szkolenia oraz kursy. Niektórymi materiałami dzielą się również na swoich kanałach na YouTube. Treści te są dedykowane zarówno początkującym jak i bardziej doświadczonym rekruterom. Rekrutacja to złożony, wieloetapowy proces, począwszy od przygotowania do rekrutacji po bardziej złożone techniczne aspekty. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego wybranego edukacyjnego miejsca. Warto obserwować różne strony i żaglować nimi na miarę sowich aktualnych potrzeb.

Udemy – kursy online

Platforma internetowa Udemy to potężny zbiór kursów o różnej tematyce zawodowej. Jeśli chodzi o obszar Rekrutacji IT pojawiają się między innymi takie kursy jak „Recruitment: IT Basics for IT Recruiters”, „Szkolenie z programowania dla początkujących rekruterów IT”, które możesz kupić za kwotę 49,99–59,99 zł. Zanim dokonasz zakupu możesz sprawdzić krótkie video z kursu oraz dowiedzieć się co kurs zawiera, czy np. po ukończeniu go otrzymasz certyfikat.

Akademia PARP – kursy online

Na stronie parp.gov.pl czyli stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mamy dostęp do darmowych materiałów szkoleniowych, które najczęściej przypominają e-learningi. Spośród dostępnych kursów najbardziej zwróć uwagę na: „Employer Branding” w sekcji marketingu, „Savoir-vivre w biznesie” i „Planowanie własnej kariery zawodowej” w zakładce „Kompetencje” oraz „Motywowanie pracowników” i „Zatrudnianie pierwszego pracownika” pod kafelkiem „Zarządzanie”.

LinkedIn Learning – kursy online

Wiele z Was kojarzy pewnie LinkedIn jako platformę biznesową, na której możecie przedstawić swoje doświadczenie zawodowe. To się zgadza, jednak ma on dużo więcej do zaoferowania szczególnie dla osób, które zdecydują się na rozszerzoną wersję konta. Wybierając konto Premium otrzymujesz dostęp do LinedInowej strefy Learning na której możesz określić swoje cele rozwojowe i zapisać kursy z dziedzin, które Cię interesują. Po ukończeniu kursu na Twoim profilu LinkedIn pojawi się ikonka o ukończeniu kursu. Kursy z LinkedIn Learning, jeśli chcesz możesz także w łatwy i szybki sposób polecić swojej sieci kontaktów za pomocą guzika „udostępnij”.

Czasopisma, magazyny i książki branżowe

Dla tych, którzy wolą tradycyjną, papierową formę czytania artykułów na rynku jest kilka magazynów i czasopism poświęconych wyłącznie tematom związanym z szeroko pojętym Zarządzaniem Zasobami Ludzkimi. Wyróżniamy między innymi czasopismo „Personel plus” i czasopismo „HR Business Partner”, które występuje także w pakiecie z wirtualnym kanałem telewizyjny „HR TV”. Magazyn, ale nie w wersji papierowej? Oczywiście, tak też można, „Magazyn Rekruter” to idealny przykład.

Książek związanych z rekrutacją na rynku polskim jest już pokaźna ilość, która z roku na rok rośnie. Wśród najbardziej polecanych pozycji pojawiają się takie tytuły jak: „Rekrutacja oparta na kompetencjach”, „Bądź Agile zwinnie o HR i Employer Brandingu”, podręcznik „Super Source Me”, Evidence Based HRM”, „Liczby w HR”.

Zespół, mentor, program coachingowy

Jak najbardziej należy czytać książki i pogłębiać swoją wiedzę i można to robić na różne sposoby, jak komu wygodnie. Ważne jednak jest to, aby nie pomijać przy tym tej praktycznej części, aby nie zapominać wdrażać wiedzę do codziennego życia i codziennej pracy. Pomóc w tym mogą otaczający Cię ludzie. To właśnie od swojego zespołu możesz nauczyć się najwięcej, spotykasz ich przecież niemalże codziennie. Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia, motywacji, chcesz posłuchać kogoś, kto chętnie dzieli się swoim doświadczeniem poszukaj mentora, który Cię poprowadzi lub zapisz się na program coachingowy. Sprawdź, czy jest to coś dla Ciebie. Poszerzaj również swoją bazę osób, których obserwujesz w sieci o te, które zamieszczają wartościowe treści. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku. Przeglądaj raporty oraz śledź, kiedy odbywają się konferencje branżowe. Dzięki platformie LinkedIn będziesz mieć łatwy dostęp do wielu podobnych wydarzeń online.

Renata Choma – Recruiter IT - KZ Inspire
Renata Choma