Jakiś czas temu, za namową kilku osób wykonałam test Gallupa odkrywający moje talenty. Z racji, że jestem osobą można powiedzieć „ciekawą świata” 😊 długo namawiać mnie nie trzeba było. Test został wykonany.
Do czasu wykonania testu, żyłam w przekonaniu, że talentów u mnie brak. Rysować nie potrafię, z grą na instrumentach też słabo, głosu do śpiewu brak, więc gdzie te talenty?
Jak wygląda test Gallupa?
Większość z nas talent utożsamia ze zdolnościami artystycznymi. Jednak Instytut Gallupa przez dziesięciolecia przeanalizował ludzkie cechy osobowości i wyłonił aż 34 talenty (wow!), które nie odnoszą się do obszarów artystycznych, manualnych.
Według Gallupa talent to powtarzający się wzorzec zachowania, myślenia i odczuwania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie. Coś co chętnie wykonujesz, jest motorem napędowym do działania i dzięki czemu otrzymujesz rewelacyjne wyniki. To jest właśnie talent.
W pierwszej chwili zabrzmiało to hmm… dość patetycznie. Jednak analizując z ekspertem otrzymane wyniki moich talentów zaczęłam rozumieć dlaczego w takich a nie innych obszarach odnoszę największy sukces. Co przychodzi mi z łatwością a czemu inne zadania nie koniecznie lubię wykonywać.
W teście za kluczowe uważa się 5 pierwszych talentów i bardzo ważna jest ich kolejność. Test Gallupa wykonało już około 10 ml ludzi. Sam test składa się z 180 pytań i mamy 20 sekund na udzielenie odpowiedzi na każde z pytań. Udzielamy odpowiedzi tej która nam jest najbliższa, nie ma czasu na dłuższe rozważania. Na koniec system daje nam odpowiedź i odgrywasz swoje talenty. Pora je docenić, rozwijać a przede wszystkim dostrzec szanse z nimi związane.
Są rzeczy które wykonujemy dobrze, niemal instynktownie a przy tym bardzo lubimy się nimi zajmować. Są też takie, których po prostu się nauczyliśmy ale nie sprawiają nam one frajdy. Te ostatnie to takie, których po prostu nie lubimy wykonywać, często też nazywamy naszymi słabymi stronami, które wymagają od nas poprawy.
Według Gallupa powinniśmy zająć się rozwijaniem swojego najmocniejszego talentu, gdyż jest to szansa na osiągniecie ponad przeciętnych wyników w danej dziedzinie. Nie ma sensu skupiać się na obszarach w których nie mamy naturalnych predyspozycji.
Jak wykorzystać wiedzę o talentach w pracy?
Ważne są też połączenia między poszczególnymi talentami. Niektóre z nich wzmacniają się nawzajem, inne niestety znoszą. Są też talenty, które w danym zawodzie są pożądane inne wręcz przeciwnie. Tak więc dobrze wykonać test u każdej osoby z zespołu, a następnie zapoznać się z wynikami. Odkrycie własnych talentów bywa energetyzującym doświadczeniem dla wszystkich osób. Ważne, by zrozumieć ich istotę. Świadomość danych talentów w zespole pozwoli efektywnie wykorzystać kompetencje pracowników i zbudować zespół składający się z różnych talentów.
Podsumowując ważne, aby skupić się na rozwoju swoich mocnych stron, które pozwolą nam osiągnąć poziom mistrzowski w danej dziedzinie. Ja już zaczęłam 😊
Talenty według Instytutu Gallupa
Osiąganie, aktywator, elastyczność, analityk, organizator, pryncypialność, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, współzależność, kontekst, rozwaga, rozwijanie innych, dyscyplina, empatia, bezstronność, ukierunkowanie, wizjoner, zgodność, odkrywczość, integrator, indywidualizacja, zbieranie, intelekt, uczenie się, maksymalista, optymista, bliskość, odpowiedzialność, naprawianie, wiara w siebie, poważanie, strateg, czar.
Test można wykonać odpłatnie na stronie www.strengthsfinder.com
Jeżeli masz pytania lub chcesz przeanalizować swój wynik testu z profesjonalnym coachem zapraszam do kontaktu 😊