Skip to main content

Jak skutecznie zrekrutować specjalistę z branży IT? Na to pytanie nieustannie próbują odpowiedzieć rozmaici rekruterzy, poszukujący wartościowych kandydatów do aktualnie realizowanych projektów rekrutacyjnych. Sektor IT w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie, wciąż zwiększa się popyt na wykwalifikowanych developerów, a co za tym idzie – coraz bardziej pożądani okazują się także doświadczeni rekruterzy IT potrafiący z sukcesem pozyskiwać najlepsze talenty. Rekrutacje programistów uznawane są jednak w branży HR za jedne z najbardziej wymagających. Jakie wyzwania stoją przed rekruterami IT? Co jest niezbędne do skutecznego rekrutowania talentów z tej branży? Sprawdź!

Research rynku IT w Polsce 2022

Duża część rodzimych firm technologicznych dostrzega pewne trudności w sprawnym docieraniu do specjalistów z branży IT. Tradycyjne metody rekrutacji pracowników coraz częściej okazują się zawodne, popularne job boardy w wielu przypadkach nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a każdy kolejny dzień nieobsadzonego wakatu generuje dodatkowe koszty. W obliczu wyzwań, z jakimi wiąże się rynek IT w Polsce, profesjonalni rekruterzy specjalizujący się w tym sektorze to dziś dla wielu firm jedyna szansa na szybkie pozyskanie talentów.

Skuteczny rekruter IT powinien jednak być świetnie zorientowany w branży nowych technologii, rozumieć jej specyfikę i wyzwania, z jakimi mierzą się firmy technologiczne, a także znać nowoczesne metody rekrutacji. Z tego powodu w KZ Inspire kładziemy duży nacisk na stałe aktualizowanie naszej wiedzy, starając się nadążać za trendami i nowinkami technologicznymi tak, aby być zarówno wiarygodnym partnerem biznesowym dla firm, jak i wsparciem merytorycznym dla kandydatów.

Analiza profilu kandydatów na stanowiska w IT

Poszczególne stanowiska w IT wymagają różnego zestawu kompetencji, dlatego profile kandydatów powinny być odpowiednio dostosowane do opisu zawartego w ofercie pracy. Należy przy tym mieć na uwadze, że specjaliści z doświadczeniem w branży IT raczej nie poszukują aktywnie ofert – trzeba dotrzeć do nich samodzielnie, nierzadko przebijając się przez stos konkurencyjnych propozycji. Aby zmaksymalizować szansę na zainteresowanie specjalisty prezentowanymi możliwościami zatrudnienia, należy więc dobrze przeanalizować jego doświadczenie i realizowane projekty, technologie, w których się specjalizuje, i dopiero na tej podstawie ocenić szansę na współpracę.

Co powinien wiedzieć specjalista z branży IT?

Branża IT w Polsce jest mocno specjalistyczna, pracownicy z tego obszaru również wysoko cenią sobie konkrety. Skuteczność rekrutera jest tym większa, im więcej wie on o proponowanym projekcie i docelowej roli kandydata w zespole, a także dostępnych możliwościach rozwoju na oferowanym stanowisku w IT. Należy więc unikać sytuacji, w której potencjalny kandydat pozostaje bez odpowiedzi. Nawet w przypadku rekrutacji ukrytych, gdzie na początkowym etapie nie pada nazwa firmy, rekruter powinien szczegółowo opisać branżę, wielkość organizacji i zespołu projektowego i pozostałe istotne aspekty.

Jak zwrócić uwagę doświadczonego specjalisty IT?

Zrekrutowanie doświadczonych pracowników na specjalistyczne stanowiska w IT to duże wyzwanie wymagające niestandardowych sposobów rekrutacji. Umiejętnie przygotowana oferta pracy to bez wątpienia podstawa w tym procesie, dlatego należy zadbać o to, by była interesująca dla kandydata. W tym celu warto zawrzeć w niej wszystkie istotne informacje (widełki płacowe, obowiązki, metodyka pracy itp.). Ważnym punktem w ofercie pracy są również benefity. W przypadku doświadczonych specjalistów z branży IT standardowe przywileje, wymieniane dziś w niemal każdej ofercie pracy, tracą już atrakcyjność. Obecnie najlepiej sprawdzają się benefity wspierające work-life balance (np. dodatkowe dni urlopowe).

Profil specjalisty IT vs kultura organizacji

Mimo że stanowiska w IT wymagają przede wszystkim określonych umiejętności technicznych, to jednak kompetencje miękkie okazują się równie istotne. Programiści pracują przecież w zespołach projektowych, dlatego podczas rekrutacji bierze się pod uwagę również dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej firmy i jej wartości.

3 sposoby na pozyskanie najlepszych specjalistów IT

Gdzie szukać pracowników IT? Jak skutecznie ich pozyskiwać? W KZ Inspire wiemy, że efektywna rekrutacja w branży nowych technologii powinna być oparta o nowoczesne metody rekrutacji i nieszablonowe podejście do całego procesu.

Employer branding

Dobrze realizowany employer branding potrafi przekonać niejednego kandydata. Budowanie marki pracodawcy to coś, o co powinna dbać każda organizacja. Zadaniem rekrutera jest zatem nie tylko omówienie wymagań na danym stanowisku, ale również transparentne przedstawienie procesu rekrutacyjnego oraz szersze pokazanie kultury organizacyjnej firmy. Przemyślana prezentacja organizacji to dziś bowiem kluczowy element dotarcia do wartościowych talentów.

Matching

Długi proces rekrutacyjny w IT przynosi firmie straty finansowe każdego dnia. Dlatego w KZ Inspire dajemy naszym Partnerom możliwość dotarcia do kandydatów, którzy są dobrze dopasowani do oferty pracy. Dzięki dużemu doświadczeniu w branży HR zgromadziliśmy bazę wartościowych kandydatów, co sprawia, że jesteśmy w stanie znacznie skrócić proces selekcji potencjalnych pracowników, kierując ofertę bezpośrednio do specjalistów zainteresowanych danym stanowiskiem.

Direct Search

O ile rekrutacja w IT za pomocą job boardów sprawdza się w przypadku stanowisk juniorskich, o tyle szukając doświadczonych specjalistów, o wiele efektywniejszym sposobem rekrutacji jest wykorzystanie kanału direct search. Jak wspomniano, wykwalifikowani pracownicy z branży IT raczej nie poszukują aktywnie pracy, a prywatne wiadomości od rekruterów to niemal ich codzienność. Korzystając z tego sposobu rekrutacji, trzeba jednak mieć na uwadze to, by oferta była odpowiednio dostosowana do ich kompetencji i obecnie zajmowanego stanowiska.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała