Skip to main content

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą na rynku pracy, która ma niewielkie doświadczenie i dopiero szuka odpowiedniego miejsca zatrudnienia do dalszego rozwoju, czy jesteś specjalistą obecnym w branży od lat – rozmowa rekrutacyjna każdorazowo wiąże się z pewnym stresem. Przygotowanie do pierwszego spotkania z rekruterem nie powinno zatem ograniczać się wyłącznie do wysłania CV i biernego oczekiwania na umówiony termin. Do tematu rekrutacji warto podejść zadaniowo, przemyślawszy uprzednio zarówno swoje oczekiwania względem przyszłego stanowiska, jak i wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać, aby skutecznie wyróżnić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zdobyć upragnioną pracę! 

Poznaj najczęstsze pytania, które padają na rozmowie rekrutacyjnej

Doświadczenie zawodowe, umiejętności, zdobyte certyfikaty czy dotychczasowe sukcesy to zagadnienia, będące obowiązkowym punktem, jaki zawiera każda rozmowa kwalifikacyjna. Pytania zadawane przez rekrutera są ściśle uzależnione od branży oraz stanowiska, jednak można wskazać kilka uniwersalnych kwestii, które z pewnością pojawią się podczas rozmowy o pracę. Podczas pierwszego etapu rekrutacji specjalista HR może zadać pytania takie jak np.:

  • Co wiesz o naszej firmie, dlaczego aplikujesz właśnie do nas? 
  • Dlaczego aplikowałeś właśnie na to konkretne stanowisko?
  • Co wiesz o naszej branży?
  • Dlaczego szukasz nowej pracy?
  • Czego oczekujesz od nowego pracodawcy?
  • Co Cię motywuje w pracy?
  • Czy potrafisz pracować w zespole?
  • Jak radzisz sobie ze stresem?
  • Co uważasz za swoje największe osiągnięcie zawodowe?
  • W jaki sposób poszerzasz swoją wiedzę? 

Specjaliści z branży IT mogą spodziewać się dodatkowo szczegółowych pytań na temat realizowanych projektów (komercyjnych i niekomercyjnych), preferowanych technologii, obsługiwanych narzędzi czy pełnionej roli w zespole w poprzedniej firmie oraz wykonywanych obowiązków. 

Ważne, aby wszelkie udzielane na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiedzi były możliwie najlepiej dopasowane do firmy, do której aplikujesz. Dlatego właśnie opłaci się dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia o pracę, a także stronę internetową przedsiębiorstwa –  jego ogólną historię, ofertę czy listę kluczowych partnerów biznesowych. Podczas rozmowy warto natomiast opierać się na konkretach i udzielać zwięzłych, rzeczowych odpowiedzi zgodnie z zasadą: minimum słów, maksimum treści. 

Zapoznaj się z profilem firmy

Jeśli wysłałeś CV i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, z pewnością zależy Ci na tym, by przedstawić się rekruterowi jako godny rozważenia specjalista z branży. W tym celu nie wystarczy jedynie opracowanie kilku modelowych odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, ale warto skierować swoje wysiłki również na dokładny research na temat organizacji, do której złożyłeś swoją aplikację. Bez względu na to, czy aplikujesz do niewielkiej firmy, czy też starasz się o posadę w dużej korporacji – znajomość profilu firmy i charakteru jej działalności jest wprost niezbędna do zrobienia dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy.

W pierwszej kolejności powinieneś zatem uważnie prześledzić stronę internetową danej firmy, skupiając się na zakładkach takich jak „O nas”, „Oferta” czy „Case study”. Postaraj się dowiedzieć możliwie najwięcej na temat organizacji i zwróć uwagę przede wszystkim na ich cele, misję, strategię działania czy dotychczasowe rezultaty. Sprawdź również social media potencjalnego przyszłego pracodawcy, a także opinie w Google na temat firmy, do której aplikujesz. Znajomość branży i wiedza na temat działalności firmy to bowiem standardowe kryterium oceny dla działu HR. Świadczy to ponadto o Twojej motywacji do pracy i zaangażowaniu w proces rekrutacyjny. Dlatego nie lekceważ potencjalnego pracodawcy, poświęć czas na dokładny research i pokaż, że Ci zależy na posadzie, o którą się ubiegasz.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – na co zwrócić uwagę?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to obowiązkowy punkt procesu rekrutacyjnego, gdy aplikujesz do międzynarodowej organizacji, zagranicznej firmy z siedzibą w Polsce czy dużej korporacji obsługującej na co dzień klientów z całego świata. Wówczas biegła znajomość języka angielskiego okazuje się niezbędna do efektywnej pracy. Nie może zatem dziwić fakt, że wiele firm, rekrutując kandydatów do pracy, kładzie duży nacisk na weryfikację ich umiejętności językowych. Kwestia ta okazuje się szczególnie istotna w branży IT, gdzie świetna znajomość języka angielskiego to nie tylko możliwość swobodnego komunikowania się z resztą zespołu, ale przede wszystkim gwarancja pełnego zrozumienia dokumentacji i opisów poszczególnych projektów. W tym przypadku język angielski jest zatem ważnym narzędziem do codziennej pracy. 

W rozmowach kwalifikacyjnych po angielsku liczy się przede wszystkim płynność wypowiedzi i jej rozbudowanie. Jeśli jednak nie wykorzystywałeś dotychczas tego języka w codziennej pracy, konieczność odbycia takiej rozmowy może być dla Ciebie nieco stresująca. Pytania zadawane podczas rozmowy po angielsku zwykle nie różnią się jednak znacząco od kwestii poruszanych w trakcie standardowej rekrutacji. Dlatego, aby zapewnić sobie maksymalny komfort, warto uprzednio przećwiczyć najważniejsze pytania i odpowiedzi również w tym języku. 

Dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy

Treść oferty pracy to ważny element, który należy wziąć pod uwagę zarówno w trakcie tworzenia CV, jak i podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej, traktując zawartość ogłoszenia jako bezpieczny punkt odniesienia. Wiele osób starających się o pracę popełnia błąd i zapomina, że to CV powinno być dopasowane do oferty pracy, a nie na odwrót. Tworzenie jednej, uniwersalnej wersji CV i rozsyłanie jej w ilości hurtowej do wielu firm to działanie, które skutecznie zmniejsza szansę kandydata na odniesienie sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Dlatego warto poświęcić czas na zredagowanie spersonalizowanego CV, które będzie odpowiednio dopasowane bezpośrednio do Twojego potencjalnego pracodawcy. W tym celu należy dogłębnie przeanalizować wymagania zawarte w ofercie i zestawić je z rzeczywistymi kompetencjami. Dobrze napisane CV warto ponadto wykorzystać już w trakcie samej rozmowy kwalifikacyjnej. Doskonała znajomość sporządzonego życiorysu sprawi, że będziesz w stanie trafnie odpowiadać na wiele pytań, które pojawiają się podczas spotkania z rekruterem.

Dodatkowe wskazówki, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Kiedy po serii pytań dotyczących Twojego doświadczenia zawodowego i kompetencji, przyjdzie czas na to, abyś to Ty zadał pytanie, wykorzystaj tę okazję. Zadawanie pytań jest bowiem dowodem na Twoje żywe zainteresowanie ofertą i zaangażowanie w proces rekrutacyjny. Taka postawa stawia Cię w pozytywnym świetle jako osobę zmotywowaną do pracy właśnie w tej firmie. Możesz zapytać np. o specyfikę pracy, metodykę zarządzania projektami, liczebność zespołu, realizowane projekty, kulturę organizacyjną czy ścieżkę kariery na danym stanowisku i możliwości rozwoju.

Jako doświadczona agencja rekrutacyjna KZ Inspire stale pielęgnujemy kulturę feedbacku i po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej zawsze udzielamy zarówno firmom, jak i kandydatom rzetelnej i merytorycznej informacji zwrotnej. Pamiętaj jednak, że Twój feedback, jako uczestnika procesu rekrutacyjnego, również jest bardzo istotny. Rekruterzy często proszą o informację, gdy Twoja sytuacja ulegnie zmianie. Jeśli zdecydujesz się przyjąć inną ofertę pracy – nie zapomnij o tym poinformować. Rekruter może Cię również poprosić o opinię na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego, a Twoje spostrzeżenia będą dla niego cenną wskazówką na przyszłość. W KZ Inspire pracujemy każdego dnia na pozytywny candidate experience specjalistów, z którymi rozmawiamy, a ich wrażenia i odczucia pomagają nam nieustannie się usprawniać i doskonalić jakość świadczonych przez nas usług.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała