Skip to main content

Popularność social media sprawia, że marketing w mediach społecznościowych okazuje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością specjalistów z działów HR. Rekrutacja w social media (tzw. social recruiting) przestała już być nowinką, a stała się istotnym narzędziem dla rekruterów, którzy chcą skutecznie podnieść swoją efektywność. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z portali społecznościowych w procesie pozyskiwania nowych talentów i poznaj najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane w rekrutacji w social media!

Nowoczesna rekrutacja w social media – dlaczego warto korzystać z portali społecznościowych ?

Będąc od lat obecną w branży HR obserwuję, że narzędzia pozyskiwania pracowników wyraźnie się zmieniły. Efektywna rekrutacja w social media wymaga dziś użycia nowoczesnych metod rekrutacyjnych i wyjścia poza powszechnie znane schematy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu okazuje się social media recruiting. Skuteczny rekruter powinien być bowiem tam, gdzie jego kandydaci. Biorąc pod uwagę czas, jaki przeciętny użytkownik internetu spędza dziennie na przeglądaniu kanałów społecznościowych, nie może dziwić fakt, że social media w rekrutacji odgrywają obecnie tak dużą rolę.

Szybki dostęp do profilu kandydata

Social media stają się coraz bardziej ukierunkowane na biznes, pojawiają się również platformy dedykowane stricte tym celom, posiadające np. wbudowane funkcje poszukiwania pracy. Dzięki temu firmy, które wykorzystują social media w rekrutacji, są w stanie weryfikować profile potencjalnych kandydatów znacznie szybciej. W wielu wypadkach zawierają one komplet informacji odpowiadających rozszerzonemu CV – rekruter może więc bez trudu sprawdzić dotychczasowe doświadczenie danej osoby czy zdobyte certyfikaty. Co więcej, wiarygodność profilu w social media jest większa dzięki potwierdzonym umiejętnościom i referencjom od byłych współpracowników. Rekruter może ponadto ocenić aktywność kandydata w wybranym medium, dowiadując się, czy udostępnia on profesjonalne treści, uczestniczy w branżowych dyskusjach, a może sam publikuje merytoryczny content.

Możliwości dotarcia do większej liczby talentów

Rekrutacja w mediach społecznościowych jest efektywniejsza pod względem generowania zasięgu. O ile tradycyjne metody rekrutacyjne zwykle angażują tylko osoby aktywnie poszukujące pracy, o tyle social media recruiting pozwala dotrzeć także do pasywnych kandydatów. Takie osoby są równie cenne, ponieważ nawet gdy nie mają planów zmieniać pracy w danym momencie, to mogą okazać się otwarte na nowe możliwości zawodowe. Korzystając wyłącznie z job boardów, nie trafimy jednak do kandydatów pasywnych, którzy zwyczajnie nie odwiedzają regularnie takich stron. Natomiast social media są miejscem, w którym są obecni niemal każdego dnia. Warto więc to wykorzystać!

Niskie koszty

Zamieszczenie oferty pracy w serwisach ogłoszeniowych wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Publikacja oferty i jej promowanie wśród licznych konkurencyjnych ogłoszeń okazuje się dość kosztowną inwestycją, która jednocześnie nie daje gwarancji na to, że faktycznie dotrzemy do kandydatów spełniających postulowane kryteria. Korzystając natomiast z narzędzia, jakim są social media w procesie rekrutacji, i odpowiednio filtrując profile poszczególnych osób,  mamy szansę trafić do większej liczby potencjalnych pracowników w krótszym czasie i mniejszym kosztem.

Rekrutacja w mediach społecznościowych, a branża IT

Chcąc włączyć social recruiting do strategii rekrutacji, warto uprzednio dobrze przemyśleć dobór kanałów społecznościowych. Twoja firma nie musi być bowiem obecna we wszystkich dostępnych serwisach. Taka strategia w dłuższej perspektywie mogłaby okazać się czasochłonna i nieefektywna, a zbyt wiele kont do jednoczesnego prowadzenia mogłoby skutkować nieregularnością w publikowaniu treści lub spadkiem ich jakości. Dlatego warto skupić się na najważniejszych social media z perspektywy danego biznesu i sukcesywnie rozwijać profil, dbając o jego poprawną optymalizację.

Rekrutacja na LinkedIn

Prawdopodobnie pierwszą platformą, która przychodzi Ci na myśl w kontekście rekrutacji w social media, jest LinkedIn. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ serwis ten faktycznie zrzesza gigantyczną pulę firm i pracodawców, pozostając efektywnym narzędziem do pozyskiwania nowych pracowników. Rekrutacja na LinkedIn pozwala dotrzeć nie tylko do osób aktualnie poszukujących pracy, ale również do pasywnych kandydatów, dzięki czemu można wyłuskać grupę naprawdę wartościowych talentów.

Github, czyli must have w rekrutacji w branży IT

Github to platforma dedykowana programistom, gdzie poszczególni specjaliści mogą przede wszystkim publikować swoje repozytoria czy programy open source. Portal jest zatem ogromną bazą wartościowych kandydatów – zarówno tych z udokumentowanym doświadczeniem komercyjnym, jak i tych dopiero początkujących, którzy budują w ten sposób swoje portfolio. Dzięki temu Github okazuje się nowoczesnym narzędziem rekrutacyjnym, które powinien znać każdy rekruter IT.

Rekrutacja na Tik Toku? To możliwe!

Społeczność Tik Toka wciąż dojrzewa, a ogromny potencjał tej platformy niesie nowe możliwości również dla firm prowadzących rekrutację – dziś pojawia się tam bowiem znacznie więcej niż content rozrywkowy. Szybka komunikacja video okazuje się przyszłościowym narzędziem także dla rekruterów, a krótkie filmiki przedstawiające kandydata zamiast tradycyjnego CV mogą niebawem znacznie zrewolucjonizować branżę HR.

Pozostałe social media w procesie rekrutacji

Siłą social media jest także to, że dzięki nim firma może szerzej zaprezentować się kandydatom. O tym, jak ważny jest dziś employer branding i jak duże znaczenie ma marka pracodawcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego warto social media wykorzystać do pokazania wartości firmy i jej kultury organizacyjnej, wspierając w ten sposób rekrutację. Skutecznymi kanałami w tym kontekście są Facebook i Instagram, gdzie można wykorzystać także zasięgi osób w pewien sposób związanych z firmą, zachęcając ich do udostępniania postów i zwiększania świadomości marki wśród szerszej grupy odbiorców.

Kasia Zybała