Skip to main content

Marketing rekrutacyjny to hasło, które coraz silniej elektryzuje branżę HR, stając się współcześnie jednym z kluczowych trendów w skutecznym pozyskiwaniu nowych pracowników. W świecie, w którym tylko stosunkowo niewielki odsetek naprawdę dużych i renomowanych firm może liczyć na licznie spływające CV bezpośrednio po otwarciu rekrutacji, marketing rekrutacyjny nabiera coraz większego znaczenia. Jak prowadzić efektywną rekrutację IT i skutecznie zapełnić pipeline kandydatów? Odpowiedzią jest połączenie działań sourcingowych i employer brandingowych z przemyślaną i dobrze zaplanowaną strategią marketingu rekrutacyjnego. Na czym konkretnie polega marketing w rekrutacji? Sprawdź, co mówią na ten temat eksperci!

Czym wyróżnia się marketing rekrutacyjny w branży IT?

Warunki panujące na współczesnym rynku pracy, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającym się obszarze IT, sprawiają, że branża HR w obecnym kształcie przeszła istotną przemianę w stosunku do jeszcze kilku lat wstecz. W parze z tymi zmianami idą nowe narzędzia rekrutacyjne, które mają na celu – obok skutecznego pozyskiwania nowych talentów – również budowanie marki pracodawcy. Jedną z tych metod jest właśnie wykorzystanie działań z obszaru marketingu w rekrutacji.

Obserwując przebieg licznych rekrutacji, można zauważyć, że proces pozyskiwania kandydatów w wielu aspektach okazuje się zbieżny z procesem pozyskiwania klientów, a osoby szukające nowej pracy przypominają swoim zachowaniem konsumentów. Czym jest zatem marketing rekrutacyjny? Definicjatego terminu wskazuje, że jest to strategia budowania marki pracodawcy poprzez wykorzystanie narzędzi marketingowych skoncentrowanych na rekrutowaniu najbardziej wartościowych kandydatów dla danej firmy.

Umiejętnie realizowany marketing w rekrutacji pozwala zwiększyć pulę zainteresowanych kandydatów, znacząco skrócić czas rekrutacji nowych pracowników i – co za tym idzie – wyraźnie zredukować koszt całego procesu. Dodatkowo działania z zakresu marketingu rekrutacyjnego skutecznie budują pozytywny wizerunek pracodawcy na zewnątrz organizacji.

Jak prowadzić skuteczny marketing rekrutacyjny w branży IT?

Marketing w rekrutacji w swoich założeniach odpowiada etapom lejka znanego z klasycznej strategii marketingowej. Początkowe działania powinny być zatem skoncentrowane na zwiększeniu świadomości marki i budowaniu wizerunku pracodawcy wśród potencjalnych kandydatów, np. poprzez kampanie brandingowe w firmowych social mediach. W kolejnym etapie należy dostarczyć im wartość, dzięki której poczują, że pasują do danej organizacji i zaczną poważnie rozważać możliwość zmiany pracy – warto tu wykorzystać kampanie remarketingowe. Mając natomiast zainteresowanie kandydatów, nie pozostaje już nic innego, jak zachęcić ich do złożenia CV i aplikowania na konkretne stanowisko. Dobrze sporządzone ogłoszenie i dopracowana zakładka „Kariera” na oficjalnej stronie internetowej to wówczas must have. Dalszy proces leży już bezpośrednio w rękach specjalistów HR.

Budowanie marki pracodawcy

Osoby poszukujące nowego zatrudnienia zwyczajowo dzielą się na trzy wiodące grupy:

  • osoby, które aktywnie szukają pracy;
  • osoby, które nie szukają aktywnie pracy, ale biorą pod uwagę zmianę, jeśli zainteresuje ich oferta;
  • osoby, które nie szukają aktywnie pracy i nie rozważają w najbliższym czasie żadnych zmian.

Ostatnia grupa, czyli kandydaci pasywni, zrzesza zazwyczaj najbardziej wartościowych kandydatów, jednak dotarcie do nich okazuje się w zrozumiały sposób najbardziej wymagającym zadaniem dla rekrutera. Jest to ponadto etap, na którym kandydat nie zna firmy i nie wie, co tak naprawdę może mu ona zaproponować jako pracodawca. Dlatego najważniejszym zadaniem jest zbudowanie marki pracodawcy, np. poprzez tworzenie atrakcyjnych treści, które zainteresują potencjalnych kandydatów lub odpowiedzą na ich pytania/wątpliwości, i pozwolą na pierwszy kontakt z firmą.

Marketing rekrutacyjny a employer branding

W branży IT, w której kandydaci mając zwykle do wyboru oferty zbliżone pod względem wynagrodzenia lub warunków zatrudnienia, zwracają coraz większą uwagę na kulturę organizacyjną firmy, employer branding okazuje się niezwykle istotny.

W kontekście marketingu rekrutacyjnego a employer brandingu może stwierdzić, że działania z obu obszarów ściśle się ze sobą przenikają i zazębiają. Zaplanowany długofalowo employer branding to bowiem doskonałe wsparcie dla marketingu rekrutacyjnego, a umiejętne połączenie tych dwóch strategii pozwala osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie. Spójna komunikacja i jasno wyznaczony kierunek działania to gwarancja otrzymania zgłoszeń od kandydatów lepiej dopasowanych do kultury organizacyjnej firmy.

Marketing rekrutacyjny a social media

W momencie, gdy firmie uda się zdobyć uwagę potencjalnych kandydatów, prawdopodobnie będą oni chcieli zweryfikować, jak faktycznie działa dana organizacja, przeszukując w tym celu jej stronę internetową czy firmowe profile społecznościowe. Dlatego w marketingu rekrutacyjnym wykorzystuje się również możliwości, jakie dają social media w rekrutacji specjalistów IT. Warto bowiem pamiętać, że popularne serwisy społecznościowe to nie tylko kanał dystrybucji i komunikacji, ale również doskonała przestrzeń do budowania wizerunku pracodawcy.

Marketing rekrutacyjny – agencja rekrutacyjna KZ INSPIRE

Aby marketing w rekrutacji przynosił oczekiwane rezultaty, wymaga zaplanowania długofalowej strategii i równoczesnej realizacji szeregu różnych działań w wielu kanałach. W naszej agencji rekrutacyjnej IT KZ INSPIRE skupiamy się na tym, aby możliwie najefektywniej wykorzystywać wszystkie drogi dotarcia do potencjalnych kandydatów. W tym celu łączymy zadania sourcingowe z sumiennie realizowanym marketingiem rekrutacyjnym wspieranym przez intensywne działania employer brandingowe, bo wiemy, że takie podejście daje nam najlepsze i najszybsze efekty.

Zależy Ci na efektywnej rekrutacji IT, ale nie masz zasobów ani przestrzeni do samodzielnej realizacji tych celów? Oddeleguj zadania rekrutacyjne w ręce doświadczonych specjalistów! Skontaktuj się z nami – wspólnie ustalimy najlepszą strategię działań rekrutacyjnych dla Twojego biznesu.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała