Skip to main content

Czasy, kiedy kandydaci ubiegający się o nową pracę musieli osobiście udać się do siedziby potencjalnego pracodawcy, zdają się już odchodzić do lamusa. Dziś w wielu organizacjach procesy rekrutacyjne prowadzone są niemal całkowicie zdalnie. Podobna zmiana dotyczy również kanałów, za pomocą których rozmaite firmy docierają do kandydatów – one również sukcesywnie przenoszą się do Internetu, coraz częściej zastępując metody offlinowe takie jak choćby święcące niegdyś triumfy stacjonarne targi pracy. Obecnie za pomocą technologii można sprawnie zarządzać każdym etapem procesu rekrutacyjnego. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą e-rekrutacja.

Wpływ technologii na proces rekrutacyjny

Zaawansowane narzędzia technologiczne znacząco ułatwiają pracę rekruterów, skracając czas potrzebny na zatrudnienie nowego pracownika. Rozwiązania z kategorii HR Tech zapewniają ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa całego procesu i skutecznie budują wizerunek firmy, pozycjonując ją w oczach potencjalnych kandydatów jako organizacji nowoczesnej i nadążającej za nowinkami. 

eRekrutacja i jej rozwój na przestrzeni lat

Według raportu Candidate Experience, już w 2021 roku ponad 70% pracodawców wdrażało w swoich firmach zdalne procesy rekrutacyjne. O ile na początku e-rekrutacja sprowadzała się głównie do publikowania ogłoszeń o pracę w przestrzeni internetowej, o tyle z czasem, w wraz z rozwojem technologicznym, pojawiły się narzędzia umożliwiające zarządzaniem całym procesem rekrutacji online. 

Czynnikiem, który znacząco przyspieszył tę transformację i otworzył szeroko drzwi technologii, była niewątpliwie pandemia COVID-19. Wywołany wówczas globalny kryzys zmienił znacząco nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale również to, jak szukamy pracy. Za zmianą tą musiał pójść przyspieszony rozwój nowoczesnych technologii i narzędzi rekrutacyjnych, które sprawiają, że dziś konkurencja o najlepsze rynkowe talenty nie ma już zasięgu wyłącznie lokalnego. Sam proces rekrutacyjny podlega natomiast coraz większej automatyzacji, skutecznie skracając czas potrzebny na rekrutację.

Innowacyjne metody e-rekrutacji

Rozwój technologii sprawia, że współcześni rekruterzy mają do swej dyspozycji narzędzia i metody, które nie tylko usprawniają proces rekrutacyjny, ale także zwiększają jego efektywność. 

Viral Recruiting

Wśród nowych technik rekrutacyjnych dużą skutecznością wykazuje się viral recruiting polegający na tworzeniu angażujących i chwytliwych treści, które mają potencjał stać się szybko popularne w sieci. Główną ideą jest przygotowanie takiej treści rekrutacyjnej (np. krótkiego video, mema czy wyzwania), którą użytkownicy będą chcieli spontanicznie udostępniać, zwiększając w ten sposób zasięg kampanii rekrutacyjnej i pozwalając firmie dotrzeć do kandydatów, którzy nie byli wcześniej zainteresowani ofertą

Rekrutacja w mediach społecznościowych

Wejście na rynek pracy osób reprezentujących pokolenia Y i Z znacząco zmieniło dotychczasowe podejście firm do rekrutacji. Organizacje, które chcą skutecznie pozyskiwać tych kandydatów, coraz liczniej otwierają się na nowe metody poszukiwania pracowników, wykorzystając w tym celu popularne social media, będące miejscem dużej aktywności zetek i millenialsów. W kontekście rekrutacji dziś znaczenie ma już nie tylko LinkedIn, ale również platformy takie jak Instagram, Facebook, a nawet TikTok. 

Crowdsourcing

Crowdsourcing w kontekście rekrutacji oznacza korzystanie z programów rekomendacji pracowniczych i ich sieci kontaktów do pozyskiwania nowych pracowników. Dzięki takiej strategii firmy są w stanie dotrzeć do większej puli potencjalnych kandydatów, często o wyższej jakości, w krótszym czasie i przy niższych kosztach.

Platformy rekrutacyjne

Platformy rekrutacyjne to użyteczne narzędzia pomagające zautomatyzować czasochłonne zadania związane z rekrutacją, takie jak np. weryfikacja i selekcja CV. Korzystanie z nich usprawnia pracę zarówno rekruterów, jak i zapewnia pozytywne doświadczenia samym kandydatom.

Narzędzia do wideorozmów i testów online

Jeszcze jakiś czas temu e-rekrutacja budziła pewne wątpliwości w kontekście skutecznej weryfikacji umiejętności technicznych kandydatów z branży IT. Dziś dostępnych jest jednak wiele narzędzi do testów technicznych online, których stosowanie okazuje się niezbędne e znaw dobie coraz bardziej zglobalizowanego rynku pracy. Z ich pomocą rekruterzy mogą precyzyjniej dopasowywać kandydatów do wymagań konkretnych stanowisk

Korzyści płynące z e-rekrutacji

E-rekrutacja a czas procesu zatrudnienia

E-rekrutacja to znaczna oszczędność czasu. Brak konieczności fizycznego spotkania się z kandydatem powoduje jednocześnie, że cały proces przebiega znacznie sprawniej, a rekruterzy mogą w krótszym czasie przeprowadzić więcej spotkań, szybciej zamykając rekrutację. 

E-rekrutacja a wizerunek pracodawcy

To, jak realizowany jest w firmie proces rekrutacji, ma także ogromny wpływ na employer branding. Organizacja, która umiejętnie korzysta z dobrodziejstw technologii, zapewniając przejrzysty proces i sprawną komunikację na każdym etapie, zyskuje jednocześnie wizerunek atrakcyjnego pracodawcy.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała