Publikując ogłoszenie o pracę, firma ma zwykle zaledwie kilka sekund na zdobycie i zatrzymanie uwagi najlepszych kandydatów. Zasada ta daje o sobie znać szczególnie wyraźnie w branży IT, a wielu pracodawców zastanawia się nawet, czy programiści jeszcze w ogóle czytają ogłoszenia o pracę, jeśli sami mogą wprost przebierać w propozycjach zatrudnienia? Tymczasem okazuje się, że nawet pasywni kandydaci, nieplanujący w tej chwili rewolucji zawodowych, regularnie przeglądają oferty, aby nie stracić orientacji w aktualnych realiach rynkowych. Dla wprawionego rekrutera jest to szansa na pozyskanie wartościowego kandydata i skuteczne zachęcenie go do rozważenia zmiany pracodawcy. Jakich informacji szukają kandydaci, czytając ogłoszenie rekrutacyjne? Jak napisać dobrą ofertę pracy? Co powinna zawierać, aby przyciągnąć zainteresowanie kandydatów? Sprawdź nasze wskazówki!

Co powinna zawierać oferta pracy w branży IT?

Ogłoszenie rekrutacyjne to nierzadko pierwszy punkt styku potencjalnych kandydatów z Twoją marką. Przykładając należytą uwagę do przygotowania chwytliwego ogłoszenia o pracę, masz zatem okazję zadbać o wizerunek swojej firmy już na tym etapie. Rekrutacja w branży IT i pozyskanie wartościowych talentów nie należy do łatwych zadań, dlatego nie warto obniżać własnych szans już na wstępie, tworząc szablonowe i zupełnie niewyróżniające się oferty. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych punktów, które powinno zawierać każde dobre ogłoszenie o pracę.

Opis firmy

Podobnie jak CV jest wizytówką kandydata, tak opis zawarty w ogłoszeniu o poszukiwaniu pracownika stanowi wizytówkę pracodawcy. Wzór oferty pracy musi już na samym początku zawierać krótki, ale konkretny opis firmy. Warto w nim unikać sztywnych dat i korpomowy przepełnionej informacjami, które są nieprzydatne dla kandydata. Znacznie lepiej skupić się w tym miejscu na uwypukleniu tego, co wyróżnia firmę na tle konkurencji, przedstawiając jej sukcesy i kluczowe wartości – dzięki temu masz szansę zdobyć uwagę kandydatów.

Stanowisko i zakres obowiązków

Jak napisać ogłoszenie o pracę, które będzie chwytliwe i zachęcające do aplikowania? Przede wszystkim warto zastanowić się, czego oczekuje potencjalny pracownik i spróbować przyjąć jego perspektywę. W przypadku programistów opłaci się postawić na konkrety. Skuteczna oferta pracy musi zatem zawierać dokładny opis stanowiska wraz z transparentnie przedstawionym zakresem obowiązków, który można ukazać również procentowo – wyjaśniając, jak wygląd rozkład poszczególnych zadań na danym stanowisku (np. 80% development, 20% testowanie).

Clou oferty będzie wskazanie stacku technologicznego wraz z opisem projektu, do którego ma dołączyć osoba poszukiwana na to stanowisko. Lista używana technologii powinna być aktualna – kandydaci często filtrują bowiem ogłoszenia po konkretnych narzędziach i językach programowania. Wyszczególniając je w ofercie, oszczędzamy czas zarówno swój, jak i potencjalnych pracowników.

Wymagania względem kandydata

Wzór oferty pracy musi zawierać również sekcję z wymaganiami, jakie firma stawia wobec kandydata na oferowane stanowisko. Oczekiwania te warto podzielić na kluczowe oraz mile widziane, czyli takie, które będą dodatkowym atutem w procesie rekrutacyjnym. Wymagania względem kandydatów powinny być przedstawione w sposób maksymalnie precyzyjny – jeśli więc potrzebujesz np. specjalisty z językiem niemieckim, określ dokładnie wymagany poziom jego znajomości.

Zdarza się, że firmy nieodpowiednio dostosowują oczekiwane umiejętności do poziomu oferowanego stanowiska. To rodzi z kolei szereg problemów i znacząco wydłuża rekrutację. Dlatego w KZ Inspire korzystamy z naszego długoletniego doświadczenia i świetnej znajomości rynku IT, oferując naszym klientom merytoryczne wsparcie również na etapie przygotowywania oferty pracy

Wynagrodzenie i benefity

Po sekcji z wymaganiami naturalnie w dobrym ogłoszeniu o pracę powinien pojawić się punkt przedstawiający wynagrodzenie i benefity. Kwestia widełek płacowych wciąż budzi wątpliwości, elektryzując zarówno pracodawców, jak i kandydatów, jednak nasze doświadczenie podpowiada, że znacznie wyższą responsywnością cieszą się ogłoszenia o pracę, które zachowują w tym zakresie jawność. Jeśli więc tylko możesz, podaj w ofercie widełki wynagrodzenia – informacja o stawce pozwala bowiem zaoszczędzić czas obu stronom. W ogłoszeniu wymień również pozostałe korzyści dla pracowników takie jak np. premie i zniżki pracownicze, wyjątkowe udogodnienia w biurze, możliwości rozwoju i awansu, udział w branżowych meetupach czy dofinansowania od firmy na określone cele.

Jak napisać ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika – wzór. Tych błędów unikaj

Przedstaw kluczowe informacje dotyczące pracodawcy, aby wzbudzić zaufanie wśród potencjalnych kandydatów do oferowanej pracy. Opisz codzienne obowiązki i zadania, aby umożliwić kandydatom ocenę swoich umiejętności w kontekście oferowanej posady. Określ wymagania wobec kandydatów, dzieląc je na niezbędne i mile widziane, oraz podaj lokalizację miejsca pracy.

Po pierwsze, chcąc stworzyć chwytliwe ogłoszenie o pracę, nie pudruj rzeczywistości górnolotnymi stwierdzeniami i obietnicami bez pokrycia składanymi jedynie w celu przyciągnięcia najlepszych talentów. Transparentność i uczciwość opłaci Ci się o wiele bardziej.

Po drugie zaś, zadbaj o to, by Twoje ogłoszenie rekrutacyjne było rzeczowe i precyzyjne. Brak konkretów rodzi bowiem ryzyko, że albo nie otrzymasz wartościowych CV, albo – przeciwnie – napłynie do Ciebie bardzo dużo aplikacji, które okażą się jednak nieadekwatne do oczekiwań Twojej firmy.

Dodatkowo warto dopilnować, aby struktura samej oferty była przejrzysta i czytelna. Unikaj zatem ścian tekstu, a w zamian używaj punktorów, bolduj najważniejsze fragmenty i wykorzystaj materiały graficzne, np. realne zdjęcia pracowników i biura.

Gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie o pracę?

Pozyskiwanie pracowników to trudna sztuka, wymagająca nowoczesnych metod rekrutacji. Wobec tego mając dobrze przygotowaną ofertę, pojawia się jeszcze pytanie, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie o pracę? Popularne job boardy to pierwszy krok, jednak warto zaangażować w tym celu również grupy tematyczne poświęcone konkretnym technologiom, gdzie udzielają się bezpośrednio sami specjaliści, jak i media społecznościowe, np. LinkedIn.

Pisanie ogłoszenia o pracę to ważny element w procesie rekrutacji. Dobre ogłoszenie powinno przyciągać uwagę kandydatów, pokazywać wartość, jaką oferuje firma i motywować do aplikowania.

CEO w firmie KZ Inspire
Kasia Zybała