Jeśli jesteś na etapie dużych zmian, szczególnie w obszarze zawodowym, ten artykuł napisałam właśnie dla ciebie. Bez względu na to, czy jesteś dopiero uczniem szkoły średniej, czy właśnie podejmujesz pierwszy staż lub praktykę, a może chcesz się przebranżowić albo niebawem przechodzisz na emeryturę, warto abyś zapoznał się z poniższymi treściami. UWAGA! Mogą one okazać się być dla Ciebie bardzo odkrywcze i mocno wpłynąć na Twoje dalsze życie.
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co chciałbyś w życiu robić oraz czy posiadasz do tej czynności (wrodzone lub nabyte) umiejętności? Czy masz do tego odpowiednie warunki i predyspozycje? A jeśli na swoim koncie masz spory dorobek zawodowy, czy miałeś okazję robić to, co potrafisz najlepiej na świecie? I, w końcu, czy spotkałeś się z testami osobowości i czy wiedziałeś, że z ich pomocą możesz odnaleźć życiowe powołanie? Jeśli rozwiązywałeś JAKIEŚ testy KIEDYŚ, to teraz jest dobry moment, aby zweryfikować, czy od tamtej pory nie zaszła u ciebie zmiana. Może się okazać, że wraz z upływem lat i nabywaniem doświadczenia, a może pod wpływem jakiegoś impulsu, twoje odpowiedzi będą wyglądały inaczej niż dawniej.
Kiedy nadchodzi moment podejmowania życiowych decyzji dotyczących naszej dalszej edukacji lub ścieżki zawodowej, jako młode osoby, nie jesteśmy na nie gotowi. Podejmujemy je więc trochę w ciemno, czasem pochopnie. Nie zastanawiamy się głębiej nad nimi, idziemy za tłumem, wybieramy to, co jest proste, lub to, co podpowiadają nam rodzice lub nauczyciele. A oni, niestety, nie zawsze mają rację, z prostej przyczyny – ponieważ nie znają cię tak dobrze, jak ty sam.
Również my sami często nie wiemy, co robić, ponieważ, po pierwsze, na tym etapie życia jeszcze nie znamy samych siebie aż tak dobrze. Mamy więc wiele wątpliwości w kwestii tego, co jest, a co nie jest dla nas dobre i jak mamy zadbać o swoją przyszłość. Po drugie, nie znamy rynku pracy i, co za tym idzie, nie dostrzegamy jego możliwości, które czasami są ukryte. Warto poświęcić czas i energię by je znaleźć, odkryć i poznać. Właśnie na tym etapie życia jest najlepszy moment, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć kreować swoją wymarzoną przyszłość. A jeśli już ten etap masz za sobą, trudno – może teraz jest dla ciebie najlepszy czas, aby skonfrontować się z nie do końca trafionymi wyborami z przeszłości.
Jak to zrobić? W internecie jest mnóstwo testów osobowości, które mogą przybliżyć cię do odpowiedzi na pytania: „Jaki właściwie jestem?” i „W czym jestem dobry?”. Nakierują cię one na nowe tory myślenia i skłonią do refleksji, co z tym fantem możesz zrobić. Co ważne, najlepiej korzystać z takich testów, które są uznawane przez instytucje weryfikujące za najbardziej rzetelne. Jednym z takich testów jest słynny Test Gallupa – jest on uznawany za najbardziej miarodajny i wszechstronny.
Test Gallupa, inaczej także nazywany badaniem Clifton Strenghts, jest narzędziem badającym, jakie posiadamy talenty. Test warto wykonać, aby lepiej poznać samego siebie i dowiedzieć się, jakie właściwie mamy zdolności (a często są one nieoczywiste), oraz aby przestać nadmiernie poświęcać czasu temu, czego się nie umie i co sprawia trudności. Chodzi o to, żeby przestać skupiać się na swoich słabych stronach, a zamiast tego ulokować energię w te działania, które wzmocnią wrodzone umiejętności czy predyspozycje. Dzięki pielęgnowaniu obszarów, w których tkwi potencjał, efekty naszych starań przyjdą o wiele szybciej, a realizacja celów będzie skuteczniejsza. Taki sposób działania przybliża do osiągania sukcesów, dodaje pewności siebie i dalszej motywacji do działania.
Dzieje się tak przez zmianę myślenia z „Jestem w tym słaby, nigdy się tego nie nauczę” na „Jestem w tym dobry, to mi wyszło!”. Osoba zaczyna uświadamiać sobie, że może osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie i że nie ma sensu tracić czasu i irytować się na te obszary, w których co najwyżej będziemy przeciętni. Jest to również test, który odwraca myślenie o pewnych cechach osobowości i postrzeganie ich jako negatywne. Istnieją takie cechy, które wiele osób nie uzna za zalety, prędzej za wady, tymczasem okazuje się, że nawet pewne „wady” mogą być pożądane. Test Gallupa ukazuje także nieszablonowe talenty, takie jak np. czar. Choć test Gallupa z pewnością jest czymś przełomowym, do tej pory nadal spora część osób nigdy o nim nie słyszała.
Test występuje w wersji podstawowej oraz rozbudowanej. Wersja podstawowa wyłania dla badanego pięć jego kluczowych talentów, natomiast wersja rozbudowana podaje ich aż 34, które są doprecyzowaniem tych 5 głównych talentów. Samo wypełnienie testu jest krótkie, trwa od około pół godziny do godziny, w zależności od tempa zaznaczania odpowiedzi, choć są i tacy, którzy rozwiązywali go szybciej. Test wypełnia się jak zwyczajną ankietę. Na zaznaczenie odpowiedzi na pytanie i odesłanie jej mamy zaledwie 20 sekund, a cały test składa się z 177 pytań. Obie wersje testu są płatne – cena rozszerzonej wersji wynosi obecnie 49,99 USD, natomiast podstawowa 19,99 USD (od czasu do czasu zdarzają się promocje). Pomimo tego, że za wykonanie testu trzeba zapłacić, warto choć raz w życiu w niego zainwestować. Test Gallupa można wykonać na stronie: gallup.com.
Niektóre firmy lub uczelnie udostępniają darmowy dostęp do testu dla swoich pracowników lub studentów. Jedną z takich uczelni jest DSW we Wrocławiu – aby otrzymać dostęp do testu, wystarczy zgłosić się do Biura Karier i Praktyk oraz poczekać na maila z instrukcją. Po wykonaniu testu i otrzymaniu wyników organizowane jest jego omówienie. Jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ najlepsze zrozumienie testu zapewni spotkanie z ekspertem ds. testów Gallupa. W pierwszej części spotkania ekspert przedstawi teorię, tzn. na jakie 4 kategorie talentów dzielą się wszystkie wyniki (typy osobowości), a w drugiej części dokona z badanym indywidualnej analizy. Takie spotkanie to również przestrzeń do pierwszych refleksji na temat swoich talentów. Czy zdawałem sobie sprawę, że takowe posiadam? Czy wynik mnie usatysfakcjonował, czy może rozczarował? Jakie emocje mi towarzyszyły przy odczytywaniu oceny i czy się z nią zgadzam?
Życzę Ci, Drogi Czytelniku, abyś nie miał powodów do wypowiadania takich słów jak znajomo brzmiące: „Gdybym wtedy miała tę wiedzę co teraz, a teraz te lata co wtedy…”, za to pełnym przekonaniem mógł powiedzieć w odpowiednim momencie swojego życia „Wiem, dokąd zmierzam, wiem, co chcę teraz robić, co potrafię i do czego jestem stworzony”. Życzę Ci, byś mógł robić to, co kochasz, jak najlepiej potrafisz, byś odnalazł to, w czym jesteś możliwe, że najlepszy.